TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Osmanlı’nın göç yolu yeniden hayat buluyor

Yazar Kadir Toprakkaya

Kuruluş döneminde yazlık olarak kullanılan Domaniç ile kışlak Söğüt ilçeleri arasındaki 86 kilometrelik yolun turizme kazandırılması amacıyla çalışmalar sürüyor.

Orman Genel Müdürlüğünce, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda yazlık olarak kullanılan Kütahya’nın Domaniç ile kışlak Bilecik’in Söğüt ilçeleri arasındaki 86 kilometrelik tarihi göç yolunun turizme kazandırılması için çalışma yürütülüyor. “Domaniç Göç Yolu Ekoturizm Projesi” güzergahı; Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi, “Devlet Ana” olarak anılan “Hayme Ana”nın Çarşamba köyündeki kabrinden başlıyor. Geçmişte Kayı Boyu’nun her yıl Domaniç’ten Söğüt’e yaptığı göç ve Osmanlı’nın ayak izlerinin bulunduğu güzergah; Hayme Ana Türbesi, Ebe Çamlığı, Mızık Çamı Tabiat Anıtı, Karagöl ve Kızılsaray Yaylası, Ilıcaksu Tarihi Kavak Ağacı, Tarihi Bercin Kulesi ve Evi’nin yanı sıra Domaniç’in eşsiz doğasını ve saklı kalmış orman güzelliklerini görme fırsatı sunuyor.

göç yolu
GÜZERGAH TEKRAR İŞLEVSELLEŞTİRİLECEK

Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada göç yolunun Kütahya, Bursa ve Bilecik sınırları içinden geçtiğini söyledi. Osmanlı’nın kuruluş aşamasındaki Domaniç ile Söğüt yaylaları arasındaki güzergahı tekrar işlevselleştirmeyi amaçladıklarını belirten Keskin, şöyle konuştu: “Vatandaşların bu göç yolundaki güzellikleri görmesini, doğayla iç içe olabilmelerini, bu güzelliklerden yararlanmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Göç yolu güzergahında çok güzel görülebilecek, gezilebilecek alanlar bulunuyor. Eski Osmanlı döneminden kalma yerleşim yerleri, bununla beraber yine o dönemde kullanılmış patikalar, orman içinde konaklanabilecek karavanlı piknik alanları, kamp alanları yer alıyor.”

ÇEŞMELER ONARILACAK, DİNLENME YERLERİ YAPILACAK

Projenin bir kısmının tamamlanıp kullanıma sunulduğunu anlatan Hasan Keskin, şunları ifade etti: “Göç yolunda daha güzel bir görünüm elde edebilmek için güzergahın belli bölgelerine dinlenme yerleri oluşturuyoruz. Proje kapsamında güzergahtaki eski çeşmeler de tamir edilerek ziyaretçilerin hizmetine sunuldu. Yoldaki tarihi köyler ve yapılar dikkati çekiyor. Burası, doğanın tadının dolu dolu çıkarılabileceği bir güzergah. Göç yolu, insanların gezip görebileceği Türkiye’nin en güzel yerleri arasında bulunuyor.”

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER