Haber Merkezi

Ordu’da 2 bin 500 yıllık mağara bulundu

Ordu’da 2 bin 500 yıllık mağara bulundu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ordu’nun Altınordu ilçesinde 2 bin 500 yıllık mağara bulundu. Kent turizmine katkı sağlamak için çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, tarihi değerlere sahip çıkılarak geçmişin izlerinin gün yüzüne çıkarıldığını belirtti.

Kentte turizm alanındaki çalışmaların sürdüğüne işaret edilen açıklamada, “Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı proje çalışması kapsamında, Altınordu ilçesindeki Taşbaşı Kilisesi civarında 2 bin 500 yıllık mağara tespit edildi. Mağaranın kent turizmine katkı sağlaması bekleniyor” ifadeleri kullanıldı. Mağara hakkında keşif çalışması yapıldığı bildirilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

Ordu

MAĞARANIN SIRRI ÇÖZÜLMEYE ÇALIŞIYOR

“Ordu’da bulunan potansiyel alanları keşfederek gerekli düzenlemeleri yapan Büyükşehir Belediyesi, Taşbaşı Mahallesi’ndeki kilise civarında bulunan mağaranın sırrını çözmeye çalışıyor. Proje çalışması kapsamında bölgesel ve el yapımı doğal mağaralar üzerine program yapan özel bir ekibi bölgeye davet eden Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 500 yıllık geçmişe sahip mağaranın keşif çalışmasını gerçekleştirerek, yaklaşık 40 metre uzunluğa ve 1,5 metre genişliğe sahip olduğunu tespit etti. Antik çağda insanların elleriyle yaptığı bu tarihi mağaranın Taşbaşı Kilisesi’ne kadar ulaştığı ve evlerden denize ulaşımın da bu yolla sağlandığı tahmin ediliyor.”

orduda-iki-bin-bes-yuz-yillik-magara-bulundu-1

ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILARAK ZİYARETE AÇILACAK

Açıklamada, zemini taş döşeme olan ve ilerleyen kısımları doğal kireç oluşumuyla kapanan mağaranın, Boztepe’ye ulaşan merdiven projesiyle ilişkilendirilerek yapılacak çevre düzenlemesiyle ziyarete açılacağı belirtildi.

orduda-iki-bin-bes-yuz-yillik-magara-bulundu-4

Kent turizmine katkı sağlamak için çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, tarihi değerlere sahip çıkılarak geçmişin izlerinin gün yüzüne çıkarıldığını belirtti…

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor