TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Orada bir vali var, adı Tuncay Sonel!

Yazar Kadir Toprakkaya

Eski Kadıköy Kaymakamı, yeni Tunceli Valisi Tuncay Sonel, kelimenin tam anlamıyla Tunceli’de harikalar yaratıyor. 2016 yılının sonunda Kadıköy Kaymakamlığı görevine atanan ve kısa sürede halkın büyük takdirini toplayan Tuncay Sonel, bu görevde birinci yılını dahi dolduramadan 13 Haziran 2017 tarihinde Tunceli Valiliği’ne atanmıştı. Şartların son derece olumsuz olduğu bir dönemde bu görevi kucaklayan ve Tunceli halkı ile gönül bağı kurmayı başaran Sonel, kısa zamanda önemli projelere imza atarak devletin sıcak, samimi yüzünü kentin derinliklerine kadar gösterebilmeyi başardı.

BÜYÜK ÖZVERİYLE GÜNDE 16 SAAT MESAİ

Evinden, ailesinden, hatta kendinden büyük özverilerde bulunarak günde 16 saat mesai yapan Tuncay Sonel, Tunceli için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, her okulu gezerek öğrencilerin ihtiyaçları ve istekleriyle bizzat ilgilenen, makamında oturmayıp sürekli vatandaşlarının, esnafının ziyaretine giderek halini hatırını soran bir kişilik olarak anılıyor bölgede.

Tuncay Sonel
CEMEVİNE DE CAMİYE DE GİDEN BİR KİŞİLİK

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde aynı zamanda Tunceli Belediye Başkan Vekilliği görevini de yürüten Sonel, Tunceli’nin her tarafına park bahçe yaptırarak, kenti adeta cennet hâline getirdi. Cemevine de camiye de giden, insanı insan olduğu için seven bir kişilik olması, Tuncay Sonel’in Tunceli halkının sevgisini kazanmasında etkili oldu.

“TERÖR” YOK, “TURİZM VE SPOR” VAR!

Tunceli’nin özlediği ve arzuladığı huzur ortamına kavuşması için güvenlik birimlerinin terörle mücadelede dikkatli ve kararlı bir şekilde faaliyetlerini yürütmesi sonucunda kentte terör örgütü mensupları sayısının 3 yılda 500-600’lerden 50-60’lara düştüğü de yine bölgeden gelen bilgiler arasında. Tunceli’nin artık terör yerine turizm ve spor ile anılacak bir kent imajı öne çıkmaya başladı.

Tunceli Valisi Tuncay Sonel
CORONA VİRÜSLÜ SADECE BİR HASTA

Vali Tuncay Sonel, önceki gün Tunceli’de corona virüs ile ilgili tüm hastaların iyileşerek taburcu olduğunu bildirmesinin ardından, ertesi gün bir hastanın daha testinin soncunun pozitif çıktığını belirterek alınan kararlara uyulması ricasında bulundu. Eğer o bir hastanın testi pozitif çıkmamış olsaydı, Türkiye’de corona virüs vaka sayısının sıfırlandığı ilk ve tek şehir Tunceli olacaktı.

FATİH ÇEKİRGE: TERÖRE SON VURUŞ

Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in bu olağanüstü başarısını sayfalarına taşıyan bir başka isim Fatih Çekirge oldu. Ünlü köşe yazarı ve yorumcu Çekirge, Hürriyet Gazetesi’nin 26 Nisan tarihli baskısında “Teröre Son Vuruş” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi: “O günlerden bugünlere yapılanları alt alta yazdım. Bir daha okudum. Bir daha okudum, inanamadım. PKK’nın yol kesip adam kaçırdığı, yollarında milleti araçlarından indirip propaganda yaptığı günlerden, köylerinde mahkeme kurduğu günlerden sonra bugün yapılanlara bir baktım. İnanamadım… Hepsi üç yılda olmuş…”

Fatih Çekirge
istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER