TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Mutfak şefleri Zerzevan Kalesi’ni gezdi

Yazar Kadir Toprakkaya

Türkiye’nin en ünlü mutfak şefleri, Diyarbakır’da bulunan ve Roma İmparatorluğu’nun sınır garnizonu olarak kullanılan Zerzevan Kalesi’ni ziyaret etti. Aralarında sanatçı Günseli Kato ve gazetecilerin de yer aldığı grup, kalede incelemeler yaparak yetkililerden bilgi aldı.

ROMA TATLISI “GLOBİ” İKRAM EDİLDİ

Diyarbakır-Mardin Karayolu üzerindeki kaleyi ziyaret eden gruba, Zerzevan Kalesi Arkeolojik Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun eşlik etti. Coşkun, misafirlere kale ve kazı çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulunurken, gezinin sonunda 2 bin 200 yıllık bir tarifle yapılan ve o dönemde askerlere ödül olarak verilen Roma tatlısı “Globi” konuklara ikram edildi.

CÜNEYT ASAN’DAN CEYLİN ATAY’A

Geziye, Günaydın Et markasını gastronomi sektörüne kazandıran Cüneyt Asan’dan Gastronomi Yazarı Ceylin Atay’a kadar pek çok ünlü isim katıldı. İşte o isimler: “Şef Anadolu” olarak tanınan Anadolu Halk Mutfakları Derneği Başkanı Adnan Şahin, Gastronomi Turkey Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Söz, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Türkiye Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Yücel Koç, Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç, Akşam Gazetesi Haber Müdürü Özkan Tamirak, Mutfak Dostları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Erke, Karaca Grup Yönetim Kurulu Üyesi Emre Karaca, TURYİD Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Koralı, Bomontiada Şefi Melih Demirel, Dünya Gazetesi Yazarı Faruk Şüyün, Grafikir-Obisiz Ajansı Başkanı Bora Çınar, Independent Türkçe Muhabiri Lale Elmacıoğlu, Yapımcı Önder Köse ve Sanatçı Günseli Kato…

Zerzevan Kalesi
ZERZEVAN KALESİ HAKKINDA SON GELİŞME

Uluslararası Dünya Anıtlar Sitler Konseyi ICOMOS’un uluslararası bilimsel komitesi ICORP tarafından hayata geçirilen “ICORP-On The Road” projesi kapsamında Zerzevan Kalesi çalışmaları, dünyada kültür mirası ile ilgili ilham verici önemli 6 hikayeden birisi olarak belirlendi. Belgeselin “Mithras Meeting Back With Daylight” adlı ikinci bölümünün orijinal dili İngilizce ve birçok dile çevrilecek.

Zerzevan Kalesi
Diyarbakır-Mardin Karayolu üzerinde bulunan ve TRT tarafından yapılması planlanan alt geçit projesinin görünümü…
istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER