Cenay Toprakkaya

“Masallar Diyarı Kapadokya”, Türkiye’yi geziyor!

“Masallar Diyarı Kapadokya”, Türkiye’yi geziyor!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dünyanın en eşsiz rotalarından biri olarak kabul edilen Kapadokya ve Nevşehir bölgesinin tanıtımı için Nevşehir Valiliği’nin talimatı ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle oluşturulan Masallar Diyarı Kapadokya Projesi başlıyor. Proje kapsamında son teknolojiyle donatılan Mobil Kapadokya Tırı, Türkiye’nin dört bir yanında 15 şehri gezerek ziyaretçilere eşsiz bir Kapadokya deneyimi yaşatacak.

Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Vekili Bekir Varol, projenin bölgenin tanıtımına ve turizme hizmet etmek amacıyla başlatıldığını ifade ederek; “Masallar Diyarı Kapadokya Projesi ile Nevşehir bölgesinde yer alan tarihi, doğal ve kültürel zenginliği, Türkiye’nin farklı illerindeki vatandaşlarımıza taşımayı hedefliyoruz. Nevşehir, potansiyel olarak bir dünya şehridir. Onu hak ettiği noktaya taşımak için elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

VR GÖZLÜKLER İLE SANAL TUR DENEYİMİ

Kapadokya Tanıtım Tırı; İzmir’den Sivas’a, Trabzon’dan Antalya’ya Türkiye’nin dört bir yanında 15 ili gezecek. İstanbul’da 9 Eylül’de Beşiktaş Barbaros Bulvarı ve 10 Eylül’de Caddebostan sahilinde görülebilecek olan tanıtım tırı, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunmayı hedefliyor. Kapadokya ve Nevşehir bölgesinin tarihi, turistik alanlarının tanıtımı için özel tasarlanmış olan tırın içinde LED ve plazma ekranlar yer alıyor. Bölgenin özel kameralar ile çekilmiş filmleri, hem bu ekranlardan hem de sanal gerçeklik (VR) gözlükleriyle izlenebiliyor.

SÜRPRİZ HEDİYELER ZİYARETÇİLERİ BEKLİYOR

Sanal gerçeklik teknolojisi ile çekilen filmlerde doğa harikası Peribacıları, Kapadokya bölgesinde yer alan eski uygarlıkların izleri yer alıyor. Ayrıca, Anadolu çömlekçilik sanatının merkezi Avanos ve Avanoslu çömlek ustalarının marifetli ellerinden çömlek yapımının inceliklerini sanki yanlarındaymış gibi görebiliyorlar. Dokuma tezgahlarında yüzyıllardır yaşatılan Anadolu motiflerinin renk canlılığına, tırda yer alan teknoloji dünyası ile adeta dokunma imkanını bulabiliyorlar. Böylece ziyaretçiler, Nevşehir bölgesinin muhteşem doğası ve tarihi alanlarında sanal bir tura çıkabiliyor. Mobil Kapadokya Tırı’nı gezen katılımcılara minik biblolar hediye ediliyor. Ayrıca ziyaretçiler arasında yapılan mini yarışmalarda kazanan ilk üç kişi, 5 yıldızlı otellerde konaklamalı tatil, balon turları ya da safari kazanacak.

Masallar diyarı Kapadokya

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor