Cenay Toprakkaya

Mardin turizmde zirveyi gördü

Mardin turizmde zirveyi gördü
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İnanç turizmi, çok sayıda tarihi ve kültürel varlığıyla turizmde cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Mardin’de, 2017 yılında konaklayan turist sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 105 artış sağlandı.

Camileri, medreseleri, kiliseleri ve taşın oya gibi işlendiği evleriyle misafirlerine otantik bir ortam sunan ve 2016 yılında 5 bini yabancı olmak üzere toplam 113 bin turistin konakladığı tarihi kentte, 2017 yılında 20 bini yabancı 232 bin kişi konakladı. Böylece önceki yıla göre konaklayan ziyaretçi sayısında yüzde 105 artış olurken, yabancı turistlerde ise artış yüzde 400’e ulaştı.

HUZUR ORTAMI SAĞLANDI, YENİ OTELLER HİZMETE GİRDİ

Tatillerde, hafta sonlarında ve özel günlerde 6 bin 500 yataklı 47 otelin bulunduğu şehirde doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması turizmcilerin yüzünü güldürürken, bu yıl için de umutları artırdı. Geçmiş yıllarda bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle 13 otelin kapandığı şehirde sağlanan huzur ortamı, gerçekleştirilen tanıtım organizasyonları ve etkinliklerle kapanan oteller 2017 yılında tekrar açıldı, ayrıca kentte ilave üç otel daha hizmete girdi.

RAKAMLAR, 2018 İÇİN UMUT OLDU

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, konu ile ilgişi yaptığı açıklamada kentin geçen yıl turizmde yıldızı parlayan bir konuma geldiğini söyledi. Tesis edilen huzur ortamı ve şehirde yapılan organizasyonların etkisiyle kente talebin arttığını kaydeden Güngör; “Geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 100’ün üzerinde artış oldu. Özellikle yeni yıl tatilindeki yoğunluk, son beş yılın en dolu oranıydı. İnanılmaz şekilde yoğun geçti. Bu açıdan 2018 yılı için de ciddi bir şekilde umutlandık” dedi.

MARDİN TERÖR ALGISINI KIRDI

Dolu dolu geçen yılın ve şimdiden başlayan rezervasyonların kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Azad Güngör, şöyle konuştu: “Yoğun talep var. Bu, yapılan organizasyonlarla terör algısının kırılmasından kaynaklanıyor. Bu yıl da benzer organizasyonlar planlanıyor. Türkiye Bayan Basketbol Finalleri, Mardin’de olacak. Mardin için çok önemli bir prestij. Bu organizasyonu sağlayan Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Valimiz Mustafa Yaman’a çok teşekkür ediyoruz. Hem bu organizasyonlar hem de huzur ortamı, talebin yoğunlaşmasına vesile oldu. Bu talebi karşılamak için de turizmciler olarak hazırlıklarımızı yapıyoruz.”

Mardin

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor