TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Laodikya’nın antik tiyatrosu ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor

Yazar Kadir Toprakkaya

Laodikya Antik Kenti’nde yer alan Helenistik döneme ait 2 bin 200 yıllık tiyatroda kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Antik kentin tiyatro bölümündeki çalışmaların gelecek yılın mayıs ayında tamamlanması öngörülüyor.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne giren Laodikya Antik Kenti’nde kazı ve restorasyon çalışmaları, 2008 yılından bu yana yılın 12 ayı devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen çalışmalar, antik tiyatro kısmında sürdürülüyor. Prof. Dr. Şimşek, konu ile ilgili yaptığı açıklamada tiyatroyu orijinalliğini koruyarak ayağa kaldırmaya çaba gösterdiklerini söyledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle gerekli tedbirleri aldıklarını vurgulayan Şimşek, kazı ve restorasyon çalışmalarının Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan alınan destekle devam ettiğini hatırlattı.

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek
ORİJİNALLİĞİ KORUNARAK TURİZME KAZANDIRILACAK

Tiyatroyu ülke turizminin hizmetine sunmayı hedeflediklerini anlatan Prof. Dr. Celal Şimşek, şunları kaydetti: “M.Ö. 2. yüzyılda yapıldığını tespit ettiğimiz bu tiyatro, 3. yüzyılda yaşanan bir depreme bağlı bir restorasyon geçirmiş. 5. yüzyılın başında da sahne binası, kentin sur duvarının bir parçası olarak kullanılmış. Tiyatronun alt kaveyası mermerden, üst kaveyası ise travertenden yapılmış. Yaptığımız çalışmalarda özellikle alt kaveyada bulunan mermer basamakların çok kırılmış olduğunu fark ettik. Burada tamamlama yöntemine gidiyoruz. Eski, düzgün kesilmiş moloz taşlarla tamamlama yapıyoruz. Üst kaveyada ise çok az bir eksik var. Analizini yaptırdığımız traverten ocaklarından getirilen taşlarla bu kısımda restorasyonu sürdürüyoruz.”

ÇALIŞMALAR TAM KAPASİTE SÜRÜYOR

Şimşek, tiyatrodaki çalışmaları yaklaşık 1 yıl sonra tamamlamayı planladıklarını dile getirdi. Mayıs ayının ortalarından itibaren çalışmalara tam kapasite devam ettiklerini anlatan Prof. Şimşek; “Binlerce yıl öncesine ait kültür varlıklarının ortaya çıkarılması ve ayağa kaldırılması için çalışıyoruz. Haziran ayının başından itibaren Laodikya Antik Kenti’ni yeniden ziyarete açmayı planlıyoruz.”

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER