Haber Merkezi

Bakan Nabi Avcı Kütahya’da

Bakan Nabi Avcı Kütahya’da
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizonai Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu. Antik kent ve burada yürütülen kazı çalışmaları hakkında ilgililerden bilgi alan Avcı, Aizanoi’nin dünyada bu ölçekte ve bu nitelikte ayakta kalmış en büyük Zeus tapınağı olduğunu söyledi.

Antik kentin dünyada ilk borsanın kurulduğu yer olması nedeniyle de önemli olduğunu ifade eden Bakan Avcı; “Antik kent Aizanoi, dünyada bu ölçekte ve bu nitelikte ayakta kalmış en büyük Zeus tapınağıdır. M.S. 1. yüzyıldan itibaren burada inşaat başlıyor. Bu tarihi yapı, müstesna bir tarihi eserdir. Bu yapının altında da çok iyi korunmuş bir kat daha var. Bu alt kat, bir sergi ya da konser salonu olarak kullanılabilecek bir yer. Bu bölgede aynı zamanda antik stadyum ve tiyatro da bulunuyor. Burada ayrıca Türklere ait de izler var. Dolayısıyla burası geçmişte pek çok uygarlığı barındırmış, Dünya Miras Listesi’ne girmeyi çoktan hak etmiş, 2012 yılında UNESCO Geçici Liste’ye kaydedilmiş bir tarihi arkeolojik alandır” şeklinde konuştu.

kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-kutahyada-2

TURİSTİK CAZİBE MERKEZİ OLMAYA ADAY

Nabi Avcı, görünenlerin bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarında çıkarıldığına işaret ederek, şöyle devam etti: “Gördüklerimiz, kazılabilen yerlerde ortaya çıkanlardır. O dönemin koşullarında çok katmanlı yerleşim olmadığı için bu bölgede çok daha geniş alana yayılan bir yerleşim söz konusu. Zaman içesinde onlar da inşallah gün yüzüne çıkacak. Maalesef biz burasını hem kendimiz yeterince tanımıyoruz, hem de dışarıya yeterince tanıtamıyoruz. Oysa ki burası etkili bir tanıtımla çok ciddi bir turistik cazibe merkezi olmaya gerçekten layık bir yer.”

kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-kutahyada-5

İKİNCİ BİR EFES

Antik kentin ikinci bir Efes olmaya aday tarihi sit alanı olduğunu dile getiren Avcı; “İnşallah önümüzdeki dönemde buradaki çalışmaları muhtelif etkinliklerle bütün dünyaya tanıtmak için bakanlık olarak elimizden geleni yapacağız” dedi. Kazı dönemi başladığında Mayıs ayında senfonik bir konserle antik kenti dünyaya tanıtacak bir etkinlik düzenleneceğini bildiren Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı; “İnşallah önümüzdeki dönemde burayı ülkemizdeki insanların ve yabancıların ilgi göstereceği cazibe merkezi haline getirerek ayağa kaldıracağız” ifadelerini kullandı.

Nabi Avcı

kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-kutahyada-1

kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-kutahyada-6

  kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-kutahyada-4

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su