Haber Merkezi

“Kral Kızı” UNESCO yolunda

“Kral Kızı” UNESCO yolunda
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde halk arasında “Kral Kızı” olarak bilinen, “Basilica Therma” adlı tarihi Roma Hamamı’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için çalışma başlatıldı.

Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Genel Başkanı Fikret Yıldız, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ı makamında ziyaret etti. Yıldız, ziyarette Roma Hamamı’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne, daha sonra da asıl listeye girmesi için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi. Yurtnaç da Roma Hamamı’nın hem ülke genelinde hem de uluslararası platformlarda tanıtımının yapılması için Valilik olarak tüm çalışmaları yaptıklarını belirtti.

kral-kizi-unesco-yolunda-4

SÜREÇ BAŞLATILDI

UNESCO’ya adaylık sürecinin de başladığını açıklayan Vali Yurtnaç; “Yozgat Valiliği öncülüğünde TUTAP tarafından yürütülen Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde Türkiye Projesi kapsamında Sarıkaya ilçemizde bulunan tarihi Roma Hamamı’nın, UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için süreç başlatılmış durumda. 2017 Mart ayında UNESCO toplantısında tarihi Roma Hamamı’nın bu listeye alınması için tüm girişimlerde bulunacağız” diye konuştu.

kral-kizi-unesco-yolunda-2

TÜRKİYE VE YOZGAT İÇİN BÜYÜK BİR PRESTİJ

Kemal Yurtnaç, Roma Hamamı’nın UNESCO listesinde olmasının Yozgat’ın tanıtımı açısından önemli olduğunu vurgulayarak; “Kültür ve tabiat varlıkları açısından son derece önemli olan ülkemiz, zengin ve büyük bir kültürel potansiyele sahiptir. Ülkemiz, arkeolojik zenginliklerimiz açısından başka hiçbir ülkeyle kıyaslanamayacak kadar emsalsiz bir hazine niteliğindedir. Bu hazineler içerisinde Roma Hamamı da büyük önem taşımaktadır. Burada yapılan kazı çalışmalarının genişletilmesi ve UNESCO listesine girmesi, hem ülkemiz hem de ilimiz için büyük bir prestij olacaktır” sözlerine yer verdi.

kral-kizi-unesco-yolunda-1

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su