Haber Merkezi

Kızıl Kümbet Mezarlığı turizme kazandırılacak

Kızıl Kümbet Mezarlığı turizme kazandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Osmanlı döneminden kalan ve içerisinde kitabeler ile desenli mezar taşları bulunan Kızıl Kümbet Mezarlığı’nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Hakkari İl Kültür Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu, mezarlığın Gülereş Baba Mahallesi’nde 2005 yılında yapılan kazı ve temizlik çalışmaları ile gün yüzüne çıkarıldığını anımsattı. Mezarlık alanında çoğu yerlerinden sökülmüş ve kırılmış 39 mezar taşı tespit edildiğini ve bunlardan sadece 17’sinin sağlam olduğunu belirten Ağacanoğlu, etrafa dağılmış ve yerlerinden sökülmüş olanların tamamının Meydan Medresesi’ne kaldırılarak, koruma altına alındığını dile getirdi.

Kızıl Kümbet

OSMANLI’DAN KALMA MEZAR TAŞLARI DİKKAT ÇEKİYOR

Mezarlığın güney kesiminde tarihi mezarlıkların ve zaviye yapısı kalıntısının yer aldığını ifade eden İdris Ağacanoğlu; “Mezarlığın zaviye kalıntısının kuzey tarafındaki düzlük kesiminde Osmanlı döneminden kalma, üzeri kitabeli, zengin bitkisel ve geometrik desenli mezar taşları bulunuyor. Mezar taşlarının en ilgi çeken yönü ise, üzerinde taş vakfiye bulunmasıdır” dedi.

KÜLTÜR VE İNANÇ TURİZMİNE KAZANDIRILACAK

Halk tarafından kutsal kabul edilen Kızıl Kümbet Mezarlığı’nda çoğunluğu Hakkari beyleri ve yakınlarına ait mezarların bulunduğunu aktaran Ağacanoğlu; “Bu mezar taşları hem Hakkari’deki Osmanlı kültürü, hem sanatsal, hem de üzerindeki kitabeleri ile birer tarihi vesika olması açısından çok önemlidir. 2015 yılında çevre düzenleme projeleri, ilgili kuruldan onaylanmıştı. Biz şimdi mezarlıkta çevre düzenlemesi yapacağız. Valiliğimizin çalışmaları ile Kızıl Kümbet Mezarlığı’nın kültür ve inanç turizmine kazandırılması hedefleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su