Haber Merkezi

Kış turizmi için işbirliği protokolü

Kış turizmi için işbirliği protokolü
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında, kış sporlarının düzenlenebileceği merkezlerin belirlenmesi ve kış turizmi faaliyetlerinin ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün Söğütözü’ndeki binasında gerçekleştirilen protokole, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı katıldı.

Bakan Kılıç, Türkiye’de spor turizmine yönelik yapılabilecek çalışmaları gerçekleştirmek üzere bir araya geldiklerini belirterek; “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bize vereceği desteği en iyi şekilde kullanarak, kış turizmi faaliyetlerinin daha verimli hale getirilmesi konusunda elimizden geleni yapacağız. Bu noktada Kültür ve Turizm Bakanlığımızın tecrübesi çok önemli” dedi.

FARKLI BRANŞLARDA CİDDİ TURİZM POTANSİYELLERİ VAR

Erzurum’un ev sahipliğinde Şubat ayında düzenlenecek 2017 Avrupa Gençlik Kış Festivali’nin (EYOF) hem turizme hem de sportif anlamdaki çalışmalara katkısı olacağını dile getiren Kılıç, şöyle devam etti: “Ülkemizde birçok alanda gelişmeler devam ediyor. Fakat kış turizmi dediğimizde akla sadece belli lokasyonlar geliyor. Kayak dışında buz pateni, curling, buz hokeyi gibi farklı branşlar var. Curling yeni yeni duyulmaya başlandı ama ciddi bir turizm potansiyeli var. Bu alanlarda çalışarak tesis, kamp merkezleri gibi tespitler yapılacak. Yurt dışına baktığımızda kış sporları tesisleri yazın da farklı amaçlarla kullanılıyor. Bizim bunları da hayata geçirmemiz lazım.”

SPOR ORGANİZASYONLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN ÖNEMİ BÜYÜK

Dünya genelinde yaşanan sıkıntılara değinen Akif Çağatay Kılıç; “Hiçbir ülkenin gündeminin farklı olmadığını bu hafta en acı şekilde gördük. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikasta kurban gittiği saatlerde, Berlin’de de farklı bir terör saldırısı gerçekleşti. Buradan tekrar başsağlığı diliyoruz. Dünyada teröre karşı hep birlikte durmamız gerektiğini en acı şekilde gördük. Bunlara verebileceğimiz en iyi cevap anlamında, uluslararası spor organizasyonlarının ülkemizde yapılıyor olmasının önemi büyük. Kış sporlarında da aynı noktaya geleceğiz inşallah. Bu çalışma bizim üstümüze düşen görevleri daha iyi yerine getirebilmemiz için yol gösterici olacak” ifadelerini kullandı.

Palandöken

TURİZM MEVSİMLERE BÜTÜN BİR YILA YAYILACAK

Protokolün 1 milyon 200 bin liralık ödeneğinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verildiğini belirten Kılıç, bununla ilgili Nabi Avcı’ya teşekkürlerini iletti. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise, ülkede kış turizminin gelişmesi ve Türkiye’nin 2026 Kış Olimpiyatları’na adaylığına yönelik bir çalışmanın birlikte yürütüleceğini söyledi. Avcı, 2016’da Türkiye ve dünyada turizm sektöründe durgunluk yaşandığına işaret ederek; “2016 yılı Türkiye’de turizmi belli mevsimlerle sınırlı bir sektör olmaktan çıkarmamız gerektiğini açık bir şekilde gösterdi. Bu yıl hem mevsimsel, hem ürün, hem pazar kısıtlamalarından çıkmamız gerektiğini gösterdi. Dolayısıyla şimdi hem farklı pazarlara, hem de farklı hedef ve beklentilere açılmış oluyoruz. Bugün imzaladığımız protokol, Türkiye’nin turizm mevsimlerini bütün bir yıla yaymayı amaçlayan çalışmasının ilk adımı oluyor” diye konuştu.

kış turizmi

KAYAK SPORU YAYGINLAŞTIRILACAK

İki bakanlık arasında imzalanan protokol gereği, kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği aday kış turizm merkezlerinin yanı sıra uluslararası veya ulusal düzeyde kış turizm potansiyeli bulunan, bölgesel düzeyde kış sporlarının ve yarışmaların yapılabileceği, rekreasyon amaçlı günübirlik kayak merkezleri belirlenecek. Protokol ile ayrıca yerel düzeyde kayak sporunun öğrenilmesi ve kayak sporunun tabanda tanıtılıp yaygınlaştırılması da amaçlanıyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su