Haber Merkezi

Kapadokya’da tarih peribacalarına yansıtıldı

Kapadokya’da tarih peribacalarına yansıtıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Doğal oluşumlarıyla ünlü Kapadokya’da, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 12 bin metrekarelik bir alanı kapsayan peribacalarının üzerine 3D Mapping teknolojisiyle görüntü yansıtılarak, görsel bir şölen oluşturuldu.

UNESCO’nun 1985 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı Kapadokya’nın oluşumu ve tarih boyunca barındırdığı uygarlıkların anlatıldığı görsel etkinlik, Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuldu. Zelve Açık Hava Müzesi’nde gerçekleştirilen gösteri, Mehter Takımı’nın gösterisiyle başladı. Kapadokya’nın oluşumu ve bölgede geçmişte yaşayan uygarlıkların anlatıldığı film, ses ve ışık oyunlarıyla peribacalarına yansıtıldı.

kapadokya

ÖZEL BÖLGE İÇİN ÖZEL PROJE

Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Cengiz Ekici, gazetecilere yaptığı açıklamada bölgenin önemli destinasyonlardan biri olduğunu, peribacalarını sahneye çeviren gösterinin dünyada bilinen en geniş alana sahip 3D Mapping olduğunu belirterek; “Kapadokya tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, yer altı ve yer üstü doğal güzellikleriyle marka bir bölgedir. Bu özel bölge için özel bir proje hazırlandı. Bölgede geçmişte yaşayan, ilk çağdan başlayarak en son Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar olan tarihsel süreç anlatılıyor” dedi.

3d mapping

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su