TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Institut français Türkiye’den yeni sergi

Yazar Kadir Toprakkaya

Fransız seyyah ve fotoğrafçı Ferrante Ferranti’nin “Yolculuk” adlı fotoğraf sergisi, ekim ayında eş zamanlı olarak Institut français Türkiye’nin Ankara, İstanbul ve İzmir salonlarında sergilenecek. Birbirinden farklı eserlerden oluşan üç sergi, böylelikle bir bütünü oluşturacak.

Ferrante Ferranti

1980’de henüz yirmi yaşında keşif yolculuklarına başlayan Ferrante Ferranti, köklerinin peşinde ilk önce “Güneş Ülkesi” Sicilya’ya, ardından Yunanistan’a gider. 1981 yılında Mısır gezisinde İslam sanatına ilgi duyan Ferranti, fotoğrafçı olmaya karar verir. Aynı yıl Çanakkale Boğazı ve Altın Boynuz’un, Pamukkale ve Bizans’ın düşlerini kurarak Türkiye’ye gelir. Sinan’ın minareleri, Topkapı Köşkü, kervansaray kubbeleri ve Kapadokya fresklerine hayran kalır. 1997 yılından itibaren İran’dan başlayarak Afganistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Özbekistan ile devam eden serüven dolu yolculukları, nihayet 2008 yılında doğduğu ülke Cezayir’de tamamlanır.

Akdeniz ülkelerinin tümünü gezen Ferrante Ferranti, her yıl Türkiye’ye geliyor. Keşifleri, arkeolog Jacques des Courtils ile birlikte eşsiz fakat az bilinen bir dünya mirasına saygı olarak yazdıkları “Antik Türkiye’ye Yolculuk” eserinin yayınlanmasına yol açtı. “Yolculuk” sergisi, işte bu 40 yıllık serüvenin öyküsüdür.

SERGİ TARİHLERİ:

Institut français İstanbul – 12 Ekim
Institut français Ankara – 16 Ekim
Institut français İzmir – 20 Ekim

SANATÇININ ÖNCEKİ SERGİLERİ:

2013 Avrupa Fotoğraf Evi “Yolculuklar”
2015 Bordo Deniz Üssü “Yolculuklar”
2017 Paris Belediyesi “Paris Şehrinin Müzeleri”
2020 Paris Belediyesi “Yüz(ler), şansların eşitliği için savunma – Madde 1”

Institut français Türkiye
Institut français Türkiye
istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER