Cenay Toprakkaya

İnanç turizminin parlayan yıldızı; Eshab-ı Kehf

İnanç turizminin parlayan yıldızı; Eshab-ı Kehf
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Roma döneminde Hıristiyanlığı kabul ettikleri için putperestlerin zulmünden kaçan 7 gencin, köpekleri Kıtmir ile sığındığı ve yüzlerce yıl burada uyudukları mekan olarak bilinen, M.S. 466 yılında yapılan mescidiyle en eski ziyaretgahlardan Kahramanmaraş’taki Eshab-ı Kehf Külliyesi, geçmişten günümüze kadar gösterilen önem ve yatırımlarla tarihi günümüze taşıyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne önceki yıl alınan külliye, artan ilgi sayesinde her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi’ne alınması için çabaların sürdüğü külliyede, ziyaretçilerin talepleri karşılanmaya çalışılıyor. Eshab-ı Kehf’e turizm merkezli düzenlemelerle ilçenin marka değerinin artırılması için emek gösteriliyor.

Eshab-ı Kehf

ESHAB-I KEHF CANLANIYOR

Afşin Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güven, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Eshab-ı Kehf için 2015’te büyük bir adım atarak UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdiklerini, kalıcı listeye de girebilmek için öncelikli olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurduklarını söyledi. “Eshab-ı Kehf Canlanıyor” projesini hazırlayarak bölgeyi daha görünür hale getirmeye çalıştıklarını dile getiren Güven, bu kapsamda ışıklandırmadan müzeye kadar birçok konuda yenilikler yaptıklarını ifade etti.

YÜRÜYÜŞ YOLLARI VE MÜZE ÇALIŞMALARI YAPILDI

Günümüzde insanların görselliği çok önem verdiğine dikkati çeken Fatih Mehmet Güven, şu açıklamalarda bulundu: “Eshab-ı Kehf’te 700 yıllık bir vakıf ve medrese geleneği var. Bunu gençlerimize boş taş binalarla anlatamıyorduk, biz de canlandırılmasını yaptık. Orada yaşanmışlıkları görsünler, görsel olarak zihinlerine yerleşsin istedik. İnsanlarımızın orada vakit geçirebilmesi için han kısmında buraya uygun oturma yerleri koyduk, odaları donattık. Hanın etrafına kervanı anlatan hayvanlarla donattık. Buraya gelen insanlar hoşça vakit geçirsinler istedik, ışık ve ses sistemlerini yeniden gözden geçirdik. Yürüyüş yolları ve müze çalışmaları yapıldı, güvenlik kameraları yerleştirildi.”

BÖLGE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Belediye Başkanı Güven, çalışmaların özellikle inanç turizmi noktasında artılarının olduğuna değinerek, bu durumun bölge ekonomisine katkı sağlayacağı için mutluluk verici olduğunu dile getirdi. Eshab-ı Kehf’in özellikle UNESCO Geçici Listesi’ne girmesine dikkat çeken Güven; “UNESCO’dan sonra yabancı ziyaretçilerde artış var. Çünkü dünya genelinde turizm hareketliliği yapan insanların yüzde 30’u UNESCO listesini baz alıyor. UNESCO’nun bize böyle bir artısı oldu. Bu anlamda çalışmalarımızın da sonuçlarını almaya başladık. Kalıcı listeye de girdiğimiz zaman harika bir şey olur. Eshab-ı Kehf, dünyada yeniden dirilişin çarpıcı bir örneğidir” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor