TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Harran evleri TOURMAG Turizm Dergisi’nde!

Yazar Kadir Toprakkaya

Günümüzde Akdeniz çevresinde, bilhassa Güney İtalya’nın Bari kentindeki Apulya bölgesinde hem kentsel hem de kırsal alanlarda benzerlerinin bulunduğu Harran evleri nin farklı yüzü, TOURMAG Turizm Dergisi’nde yayınlanacak.

Harran Evleri

Bindirme tekniğinde yapılmış, külah biçimindeki konik kubbeleriyle dikkat çeken Harran evlerinin oluşturduğu ilginç mimari ve gizemli dokusuna dünyanın ender yerlerinde rastlanır. Harran bölgesinin önde gelen turist rehberlerinden İbrahim Kızıl, Harran evleri ni ve bölgeyi TOURMAG Turizm Dergisi için kaleme aldı. Derginin hazırlanmakta olan yeni sayısında yer alacak çalışmada, Harran evlerine benzer yapıların Musul yakınında Arpachiyan’da, Tiflis yakınındaki Schulaveri’de ve Kıbrıs’ta yapılan kazılarda rastlanıldığına değinen Kızıl, bu tür kubbeli ev bulgularının M.Ö. VI bine tarihlenmekte olduğunun bilindiğini dile getirdi.

Harran Evleri
“HARRAN EVLERİNİ ÜÇ BÖLÜME AYIRARAK İNCELEDİK”

Bu geleneğin Mezopotamya, Transkafkasya ve Ege’de M.Ö. III bine kadar yoğun bir biçimde devam ettiğine de değinen İbrahim Kızıl, şunları ifade etti: “Günümüzde Akdeniz çevresinde, bilhassa Güney İtalya’nın Apulya bölgesinde hem kentsel hem de kırsal alanda Harran evlerine benzeyen ve ‘Trullo’ denilen bindirme kubbeli çok sayıda yapı bulunmaktadır. İskoçya adalarında ‘beehive houses’ adı verilen bu tür yapıların XVIII. yüzyılda canlı bir gelenek oluşturduğu bilinmektedir. Harran evlerini üç bölüme ayırdık. Bulunduğu çevrenin ve tarihinin izlerini taşıyan ‘Doğal Değerler’; yaşam biçimini, inançlarını ve geleneklerini yansıtan ‘Toplumsal Değerler’; geleneksel yapım sistemlerini oluşturan ‘Yapısal Değerler’ şeklinde üç bölümde inceledik. TOURMAG Turizm Dergisi sayfalarında bütün bunları anlatacağız.”

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER