Cenay Toprakkaya

Global Sağlık Turizmi Zirvesi başladı

Global Sağlık Turizmi Zirvesi başladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Global Sağlık Turizmi Zirvesi ve Fuarı (Health Sumex), Türkiye’de gelişen sağlık sektörünün nabzını tutmak için sektörün liderlerini, karar alıcılarını, uzmanlarını ve özel sektör temsilcilerini Ankara’da bir araya getiriyor.

global-saglik-turizmi-zirvesi-ve-fuari-3

Üst düzey yoğun katılımın gerçekleştiği açılışa T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, KKTC Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Global Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Fawzi Yousef Qasem Al Hammouri, MEDİASA Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak, büyükelçiler, milletvekilleri ve basın mensupları katıldı. Güven Hastanesi’nin sponsorluğunda 40 ülkeden 300 kişinin katıldığı fuar ve zirve 3 gün sürecek.

global-saglik-turizmi-zirvesi-ve-fuari-2

NABİ AVCI: HEDEFİMİZ 3 MİLYAR DOLAR…

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, zirve açılışında yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Ülkemizin sahip olduğu jeotermal potansiyele bağlı olarak en önemli alternatif turizm türlerinden biri olan sağlık ve termal turizm konusunda öncelikli olarak ülke genelindeki potansiyel alanlar belirlenmiştir. Bu potansiyel alanlar, bölgeleme esasına göre analiz edildikten sonra genel planlama yaklaşımı içerisinde 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı kararları üretilmiş, yatırım alanları belirlenmiştir. Yatak kapasitesinde 5 yıllık süre içerisinde yaklaşık iki kat artış sağlanmıştır. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere ilgili bütün kurumlarla işbirliği hâlinde bütün bu çalışmalar tamamlandığında, termal turizm merkezlerindeki onaylı imar planları ile yatak kapasitesinin 2014-2018 onuncu kalkınma planı döneminde 100.000’e ulaşması, 1,5 milyon yabancı ziyaretçi ve 3 milyar dolar gelir elde edilmesi hedeflenmektedir.”

global-saglik-turizmi-zirvesi-ve-fuari-1

AL HAMMOURİ: ÜRDÜN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ ARTMALI…

Global Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Fawzi Yousef Qasem Al Hammouri ise; “Bizler Ürdün ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki işbirliğini arttırmak ve güçlendirmek istiyoruz. Ticaret ve seyahat hacmi artmalı. 2015’te 162 bin Ürdünlü Türkiye’ye geldi. Türkiye’den 800 milyon dolardan fazla ürün ve mal ithal ettik. Ancak Ürdün’e Türkiye’den 14 bin turist geldi sadece. Ürdün, tıbbi medikal ürün destinasyonu olarak biliniyor. En iyi medikal turizm destinasyonu seçildik. Türkiye ile bu anlamda ikili çalışmalarımızı yoğunlaştırmayı çok istiyoruz” şeklinde konuştu.

Global Sağlık Turizmi Zirvesi

FİKRİ ATAOĞLU: TÜP BEBEK MERKEZLERİ ARTIK KONTROLLÜ OLACAK…

K.K.T.C. Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, zirvede turizmde rekabetçi pazara odaklanmayı, çevreyle uyumlu stratejiler geliştirmeyi, kendini sürekli yenileyen yönetim zihniyeti geliştirmek zorunda olduklarını dile getirerek; “Turizm sektörü önümüzdeki 20 yılda büyümeye devam edecek. Önümüzdeki sezon itibariyle 2 trilyon dolar hacme ulaşacağını biliyoruz. Hızlı küresel gelişmelerde sağlık alanında öne çıkan ülkemiz, sağlık turizminin ana destinasyonu haline geliyor. Yavru vatanımız KKTC, 1,5 saatlik uçuş mesafesinde. Sahip olduğumuz oteller, üniversite ve sağlık kuruluşlarımız ile bütün dünyaya sağlık turizmi için kucak açıyoruz. Tüp bebek merkezleri de artık kontrollü olacak. Bakanlık tarafından kontrol edilecek” dedi.

global-saglik-turizmi-zirvesi-ve-fuari-4

Global Sağlık Turizmi Zirvesi

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su