Cenay Toprakkaya

“Eski Maraş” ayağa kaldırılıyor

“Eski Maraş” ayağa kaldırılıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kahramanmaraş’ın “Eski Maraş” bölgesindeki tarihi konak ve çarşılar, Büyükşehir Belediyesi ve Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yapılan restorasyonlarla ayağa kaldırılıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, merkez Dulkadiroğlu Belediyesince Kurtuluş Mahallesi’nde restoresi yapılan 300 yıllık Üdürgücü Konağı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ın “Eski Maraş” denilen bölgesinde yapılan restorasyonlarla ayağa kaldırıldığını söyledi. Ecdadın bıraktığı eserleri belediyelerin güç birliğiyle restorasyonlarını yaptıklarını dile getiren Erkoç; “Tarihin, ecdadın bize emanet ettiği eserleri, Kahramanmaraş’ın ruhunu en güzel şekilde anlatan eserleri restore ederek yeniden kente kazandırıyoruz. Bu mahallelerde bir makro projemiz var. Çalışmalarımızla Kahramanmaraş’ın tarihini gün yüzüne çıkartıyoruz” dedi. Başkan Erkoç, destekleri nedeniyle Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’a teşekkür etti.

HER GEÇEN GÜN İLGİ ARTIYOR

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ise, restorasyonlarla “Eski Maraş” olarak bilinen bölgenin değişimine ve dönüşümüne katkı sunduklarını kaydetti. Çalışmaların devam edeceğini dile getiren Okay; “Eski mahallelerimizin bulunduğu bu bölgelerdeki restorasyonlarla birlikte Kahramanmaraş’a gelen misafirlerimizi gururla gezdiriyoruz. Her geçen gün buralara ilgi alaka artıyor. Kahramanmaraş turizmine bu eski mahallerimiz, konaklarımız katkı sunuyor” şeklinde konuştu.

Eski Maraş

TURİZM YOLU PROJESİ

Tematik Mutfak Müzesi, Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi ve Üdürgücü Konağı ile birlikte restorasyon çalışmalarına devam ettiklerini aktaran Necati Okay, Turizm Yolu Projesi kapsamında da 11 konağın restorasyon faaliyetlerinin sürdüğünü sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından 300 yıllık Üdürgücü Konağı’nın açılışı, belediye başkanları ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir, Celalettin Güvenç, Habibe Öçal, Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan, Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile diğer ilgililer tarafından gerçekleştirildi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su