Kadir Toprakkaya

EMITT Fuarı’nda Çanakkale rüzgarı

EMITT Fuarı’nda Çanakkale rüzgarı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlayan 22. EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Çanakkale rüzgarı esiyor.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve GESTAŞ’ın katkılarıyla hazırlanan 324 metrekarelik Çanakkale standı içerisinde Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) ile birlikte Çanakkale Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Troia 2018 Koordinasyon Merkezi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Çanakkale Belediyesi, GESTAŞ, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Biga Ticaret Borsası, Çanakkale Rehberler Odası, ÇATUD, TÜRSAB Çanakkale Körfez Yürütme Kurulu, Gökçeada Destinasyonu, Bozcaada Destinasyonu, Assos-Küçükkuyu-Ayvacık Destinasyonu, Ezine Destinasyonu, Çanakkale’nin otel ve seyahat acenteleri, 2018 Troia Yılı ve Çanakkale’nin en iyi şekilde tanıtımını yapıyorlar. Emitt Fuarı’nda ayrıca Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Büyük Truva Hotel, Assos Eden Garden, Anzac Otelleri, Kum Hotel ve Wilusa Seyahat Acentesi de kendi kurdukları ayrı stantlarda Çanakkale ve Troia’nın tanıtımına katkıda bulunuyorlar.

EMITT

BAKAN KURTULMUŞ: ÖNÜMÜZDEKİ HEDEFLERE DOĞRU YÜRÜYORUZ

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 22. EMITT Fuarı’nın önemine değinerek; “2017 yılı Türk turizmi için iftihar edeceğimiz bir yıl olmuştur. 2017 yılında bütün olumsuz faktörlere rağmen Türkiye 32,4 milyon turisti ağırlamış, ülkemizin turizm geliri de 26 milyar dolar seviyelerine yaklaşmıştır. Bundan dolayı turizm sektörünün profesyonelleri olarak hepiniz kendinizi alkışlayabilirsiniz. Şimdi önümüzdeki hedeflere doğru yürüyoruz” dedi. Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

2023’DE HEDEF 50 MİLYON TURİST

“Bu yıl içerisinde yaptığımız 3. Turizm Şurası’nda sektördeki bütün ilgili arkadaşlarımız dışında özel, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile herkesi bir araya getirerek, son derece başarılı bir çalışma gerçekleştirdik. Şimdi bu Turizm Şurası’nın sonuçlarını elde etmek için el birliğiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye, 2023 yılında 50 milyon turist sayısına ulaşarak, 50 milyar dolar turizm gelirini elde etmiş olacak. Bunun için sektörün değerli temsilcilerinin çalışmalarını fedakarca sürdürmelerini temenni ediyorum. Bu ve benzeri fuarların sektördeki becerilerimizin arttırılması, daha ileriye gidilebilmesi ve bilgi paylaşımının sağlanması açısından son derece önemli olduğunu biliyorum. 2018, bizim için çok güzel bir yıl olacak. 2018’de 2017’den daha hızlı bir şekilde gelişeceğiz. Şimdiden rezervasyon sayısında yüzde 70’e yakın artışlar var. Bu yıl içerisinde rezervasyonların daha da artacağına inanıyoruz.”

FUARA GELENLERİ TROİA ATI MAKETİ KARŞILADI

Öte yandan, bu yılki EMITT Fuarı’nda Çanakkale’nin hazırladığı stand büyük ilgi gördü. Fuarın giriş kısmında büyük bir Troia Atı maketiyle karşılanan ziyaretçiler, gördükleri manzara karşında şaşkınlarını gizleyemedi. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de yine EMITT’te bütün sektör paydaşları ile yer aldıklarını belirten Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer; “Çanakkale olarak bu yıl fuara geniş bir katılım sağladık. Fuarda 2018 Troia Yılı ön planda yer alıyor. EMITT Fuarı’nda bu yıla özel olarak fuarın giriş noktasında büyük bir Troia Atı maketi bütün ziyaretçileri karışılıyor. Bu, ilimizin tanıtımı açısından çok önemli. Bu sayede fuarın ana noktasında her gün binlerce ziyaretçi Troia’yı, 2018 Troia Yılı’nı ve Çanakkale’yi görecek” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor