Haber Merkezi

Elazığ’daki Kızıl Kilise’de 165 yıllık kitabe bulundu

Elazığ’daki Kızıl Kilise’de 165 yıllık kitabe bulundu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Elazığ’ın Harput Mahallesi’nde bulunan tarihi Kızıl Kilise’de belediye ekipleri tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında, kiliseye ait 165 yıllık kitabe bulundu.

Harput’un eşsiz tarihi dokusunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlatılan çalışmalar doğrultusunda tarihi Kızıl Kilise’de (Surpgarabet) rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmaları sürdürülüyor.

Elazığ

ELAZIĞ MÜZESİ’NDE KORUMA ALTINA ALINACAK

Birinci dereceden arkeolojik sit alanı içinde yer alan 19. yüzyıla ait tarihi Kızıl Kilise’de sürdürülen kazı ve hafriyat çalışmaları sırasında 80 x 53 cm ebadında, 1851 tarihli Ermenice yazılı kitabeye ulaşıldı. Kitabenin transgribinin yapılması için çalışmalara başlanırken, kitabe çalışmaların tamamlanmasının ardından gerçekleştirilecek restorasyonda kullanılmak üzere Elazığ Müzesi’nde koruma altına alınacak.

elazig-da-165-yillik-kitabe-bulundu-3

YAŞAYAN TURİZM DEĞERLERİ ARASINDA YERİNİ ALACAK

Kazı çalışmaları sırasında ayrıca sütunçelere, sütun kaidelerine, giriş kapılarına ve mahzenlere ulaşılırken, çok sayıda da süsleme ögesi bulundu. Gerçekleştirilecek restorasyon çalışmalarının ardından tarihi yapı ayağa kaldırılarak, Harput’un yaşayan turizm değerleri arasındaki yerini alacak.

elazig-da-165-yillik-kitabe-bulundu-4

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su