TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Ekvador Cumhuriyeti’nden pandemi sürecine dair genel değerlendirme

Yazar Oğulcan Tatar

TOURMAG Turizm Dergisi sayfalarının yeni konuğu, Güney Amerika’da temsili demokrasi ile yönetilen Ekvador Cumhuriyeti’nin Turizm Bakanı Rosi Prado de Holguin… Tüm dünyada özellikle turizm sektörünü olumsuz yönde etkileyen pandemi sürecini mercek altına aldığımız röportajımızda, Holguin ile bundan sonraki süreçte alınması gereken önlemlerin yanı sıra Ekvador’daki yeni projeleri de konuştuk.

Ekvador Turizm Bakanı olarak şu ana kadar Covid-19’un varlığına karşı aldığınız başlıca önlemler nelerdi?     

Geçen aralık ayında Covid-19’un Asya’da neden olduğu ilk olumsuz etkileri öğrendikten sonra, tüm dünyayı sarsan bu salgını önlemek adına tüm hükümet kurumları olarak hem strateji hazırlamada hem de protokollerin oluşturulması adına, Cumhurbaşkanı Lenín Moreno Garcés’nin talimatları doğrultusunda çalışmaya başladık.

Ekvador Cumhuriyeti Turizm Bakanı Rosi Prado de Holguin

Turizm Bakanlığı olarak turizm birlikleri, merkezi olmayan özerk hükümetler, akademi ve özel şirketlerle koordineli olarak çalışmaya başladık. İlk çalışmalarımızdan biri, ülkenin turizm endüstrisinin gereksinimlerini tanımlamayı ve bunlara imkanlarımız ve verimli çalışmamızla cevap vermeyi amaçlayan aşağıdaki alanlarda beş çalışma kurulu oluşturmaktı:

  • Etki Ölçümü
  • Emek, Vergi ve Kredi
  • Rekabet
  • Tanıtım ve İşbirliği
  • Bölgesel Kalkınma

Birinci kurul aracılığıyla İç Gelir Servisi’nden (SRI) alınan ön bilgilere göre, pandeminin turizm aktivitesine etkisi ölçüldü. Mart 2020’de turizm hasılatı 193,3 milyon ABD dolarına ulaşmıştı. Bu, Mart 2019’daki 429,5 milyon dolarlık satışa göre 236,5 milyon dolarlık bir düşüşe tekabul ediyordu. Diğer bir deyişle konaklama, yiyecek-içecek, işletme, arabuluculuk ve turizm taşımacılığı ile ilgili ekonomik faaliyetlerde, hasılatta yüzde 55’lik bir düşüş gerçekleşmişti.

Bu üretken sektörü desteklemek adına ulusal hükümet bazı vergi önlemlerini onayladı. Turizm faaliyetlerinde Covid-19’un yayılmasını önlemek için çeşitli önlemler aldı. İş yerlerinde geçici önlemler aldı. Kamu bankaları aracılığıyla (BanEcuador, CONAFIPS ve National Financial Corporation -CFN-) çeşitli finansmanlara olanak sağladı ve evrak trafiğini basitleştirdi.

Bugünlerde Ekvador’da yerel seyahat acentelerini nasıl teşvik ediyorsunuz?

Artık çalışmalarımız, Ekvador’u gezecek veya ziyaret edecek turistlerin tanımlanmasına ve profillenmesine de olanak sağlayacak insan becerilerini güçlendirmek için, sanal eğitim yoluyla yeni araçlar ve alternatifler sunmaya odaklanıyor. Artık eminim ki ziyaretçi seyahat etmeye karar verdiğinde biyogüvenlik protokolleri, teknolojik tesisler ve güvenlik ile desteklenen kırsal alanları, yani açık havayı tercih edecektir.

Unutmayalım ki Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)’ya göre, ilk canlanacak turizm türünün yerli turizm olması ve Ekvador’da ilk gezilerin hafta sonları aile veya arkadaşlarla yakın yerlere yapılması bekleniyor. Bunun için tüm turizm hizmet sağlayıcılarının yeni normlara hazırlıklı olmaları gerekiyor.

Ekvador Cumhuriyeti Turizm Bakanı Rosi Prado de Holguin

Turistler otel ve restoranlarda ne gibi değişikliklerle karşılaşacak?     

Mayıs ayının başında “Yiyecek ve İçecek İşletmeleri: Restoranlar ve Kafetaryalar için Biyogüvenlik Önlemleri Genel Protokolü” sunduk. Bahsi geçen işletmelerin Covid-19 pandemisi sürecinde yeniden faaliyet gösterdikleri sırada uygulayacakları protokoldü bu. Belge, özel sektörün de katkılarıyla Turizm ve Halk Sağlığı Bakanlıkları, Galapagos için Biyogüvenlik, Karantina Düzenleme ve Kontrol Ajansı (ABG) ve Düzenleme, Kontrol ve Sıhhi Gözetim Ajansı (ARCSA) tarafından hazırlandı.

Örneğin, bu protokolle işletmelerin tekrardan faaliyete başlayabilmeleri için masalar arasındaki gerekli mesafeyi bildiren uyarılara sahip olmaları gerekiyor. Personelin günlük hijyenine dikkat etmesi; temiz kıyafetler, kısa tırnaklar, toplu saç ile işe gitmesi ve mücevher takmaması gerekiyor. Ayrıca evden çıkmadan önce maske takması öneriliyor. Her bir kuruluşun kendi koşullarına uygun olarak mutfak eşyaları, tabaklar, masa örtülerinin temizliğine dair kayıtları, bu koşullara uyduğunun garantisi olabilmesi adına koruması gerekiyor. Ortak alanların, girişlerin ve iş yerlerinin yeterli dezenfeksiyonu esas tutuluyor. Konaklama için Biyogüvenlik Protokolü hazır, şu sıralar seyahat acenteleri ve operatörleri için çeşitli protokoller üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan bazıları; Turist Kara Taşımacılığı, Kırsal Turizm ve Çiftlik Turizmi (Tarım Turizmi), Destinasyonlar ve MICE Turizmi.

Sizce turistler seyahat acentelerinden ne talep edecek? Taleplerini değiştirecekler mi?     

Talepleri kesinlikle değişecek. Acil durum hali aşıldığında turistler dünyayı dolaşmak isteyecek, ancak bunu acentanın onlara seyahatleri boyunca güvenlikli bir deneyim sunabileceğinden emin olduklarında yapacaklar. Müşteriler, acentaların gezinin her anı için bilgi ve protokolleri hazır bulundurmalarını talep edecek. Sıhhi kontrollerde daha talepkar olacaklar. Tur operatörünü, oteli ve seyahat etmeye karar verdikleri ulaşım araçlarını seçerken kesinlikle daha dikkatli olacaklar. Kalitede daha talepkar olacaklar ve bu, daha fazla talebe cevap vermek durumunda kalan bir turizm yaratacak.

Ekvador Cumhuriyeti

Sizce Ekvador, Covid-19’dan sonra seyahat etmek için öncesine göre daha cazip olacak mı? Ve neden?   

Ekvador gezegenin kalbinde, Dört Dünyası’nın Latin Amerika’da hayali bir yolculuk yaratmak için bir araya geldiği bir konumdadır. Amazon’dan Pasifik kıyısına kadar uzanan, Andlar’dan sihirli geçişi serbest bırakan ve Galapagos Adaları’nın benzersizliği ile tamamlanan eşsiz manzaralarla doludur.

Ekvador ve Dört Dünyası: Galapagos Adaları, Costa, And Dağları ve Amazon; Ekvadorluların başkenti Quito’nun kuzeybatısındaki Mitad de Mundo şehrinde, gezginlerin aynı anda her iki yarımküreye de ayak basabilmeri gibi benzersiz his ve deneyimleri yaşayabilecekleri ayrıcalıklı bir bölgelerdir.

Ekvador küçük bir ülke (283.560 km²), ancak büyük bir flora ve fauna biyoçeşitliliğini barındırmaktadır. Şunlara sahiptir: 11 Ulusal Park, 10 Yaban Hayatı Sığınağı, 6 Ekolojik Rezerv Alanı, 6 Ulusal Rekreasyon Alanı, 5 Biyolojik Rezerv Alanı, 4 Yaban Hayatı Üretim Rezerv Alanı, 4 Deniz Rezerv Alanı, 1 Jeobotanik Rezerv Alanı, 1 Belediye Ekolojik Koruma Alanı… (http://areasprotegidas.ambiente.gob.ec/es/todas-areas-protegidas)

Çok zengin, atalardan kalma bir mirasa sahip. UNESCO tarafından İnsanlığın Kültürel Mirası olarak ilan edilen iki şehri (Quito ve Cuenca), müzeleri, kiliseleri, manastırları var. Ekvador turizminin baş tacı olan Galapagos Adaları, İnsanlığın Doğal Mirası olarak ilan edilmiştir ve aynı zamanda bilim insanı Charles Darwin’in türlerin evrim teorisini oluşturduğu yerdir.

Ekvador, macera sporları için de muhteşem destinasyonlara sahiptir. And Dağları arasındaki vadisi Avenida de los Volcanes’de Cotopaxi, dünyanın en yüksek aktif yanardağı olarak öne çıkar. Bir diğer yanardağ olan Chimborazo ise 6.268 metre yüksekliğiyle dünyanın merkezinden ölçüldüğünde Güneş’e en yakın noktadır.

Ekvador Cumhuriyeti

Yıl boyunca suları sıcak olan 110’dan fazla güzel plajımız ve gastronomi alanında sonsuz genişlikte bir renk ve tat yelpazemiz var. Örnek vermek gerekirse, dünyaca ünlü “Fino de Aroma” çikolatası, Ekvador ürünüdür. 4’ü uluslararası ve 11’i yurt içi uçuşlar gerçekleştiren havalimanlarımız var. Mart 2020’de 12 ülkeye ve 19 destinasyona direkt uçuş gerçekleştiriliyordu ve ülkede 20 havayolu firması faaliyet gösteriyordu. Acil sağlık halinin geçmesinden sonra, bütün firmaların Ekvador’daki operasyonlarına geri dönebilmelerine çalışıyoruz.

Gezginlerin tüm bu cazibe merkezlerinden yararlanabilmesi adına biyogüvenlik protokolleri, yenilikçi ve kaliteli hizmetlerle birlikte yeni koşullara uyarlanmış teklifler üzerinde turizm endüstrisi ile birlikteye çalışmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalar sonucunda, rakiplerimizle aramızdaki fark pekişecektir. Hedefimiz ve çabamız, orta vadede dünya gezginlerini geri kazanmaktır. Bu yolda bölge ülkelerinin turizm bakanlarıyla birlikte ortak turizm paketlerini tanıtmaya çalışıyoruz. Turistlerin “Avrupa, Kuzey Amerika veya Asya’ya gidelim” dedikleri gibi, “Latin Amerika’ya da gidelim” diyebilmelerini istiyoruz.

“Ekvador’u Evden Keşfet” projesinden bize bahseder misiniz?     

Ekvador’u Evden Keşfet”, insanları Ekvador’u evlerinin güvenli ortamından tanımaya, acil durum hali geçince ülkemize gerçekleştirecekleri seyahatlerini planlamalarına, bu yolda onları motive etmeye yönelik ulusal ve uluslararası bir girişimidir. Şu anda ülkeye turizmi teşvik etmek için kullanılan ana araçlardan biri haline gelen sosyal ağlar aracılığıyla yürütülüyor. Bu dijital ve organik kampanya üç aşamadan oluşuyor: “Evde kalın”; “Ekvador’u evden keşfedin” ve “Ekvator’da kalın”…

İlk aşama, vatandaşlara evde kalmanın önemini ve sorumluluğunu aktarmaya odaklanmıştır. Bu aynı zamanda keşfedilmeyi bekleyen doğal ve kültürel zenginliği de koruyacaktır. İkinci aşama, aktif internet kullanıcılarına dört başlık üzerinde yoğunlaşan dijital malzemeler (videolar, bloglar, segmentler, fotoğraflar, diğerleri) aracılığıyla kültür, macera, doğa ve gastronomi yoluyla ülkeyle ilgili bilgilendirici içeriğe erişim imkanı sunuyor. Son aşama ise ülke turizmin kalkınması için en uygun koşulları gösterdikten sonra işler hale getirilecek. Turizm etkinliğinden yaşamlarını idame edenlerle dayanışmaları için gezginlerin duygusal tarafına hitap edecek.

2030 Ulusal Turizm Planınızdan da bahseder misiniz?     

2030 Ulusal Turizm Planı, ülkenin kendisini sürdürülebilir kalkınan, çevreye ve kültürel mirasına saygılı bir modelde konumlandırabilmesi adına izlenecek yolları tanımlar. Bunu başarmak için önümüzdeki 10 yıl için önerilen bu turizm modeli, beş stratejik ekseni tanımlamaktadır: “Destinasyonlar ve kalite”, “bağlanırlık”, “turist güvenliği ve refahı”, “tanıtım ve pazarlama”, “yatırımın tanıtımı ve teşvik edilmesi”.

Ekvador’un turizm faaliyetine katılan tüm aktörlerin katkılarıyla hazırlanan 2030 Ulusal Turizm Planı, destinasyonların rekabet gücünün araştırılmasına odaklanan sektör için yol gösterici bir araçtır. Gezginlerin yeni trendleri ve istekleri göz önüne alındığında, talepler sadece böyle karşılanabilir. Bu, sağlık krizi aşıldığında turizmin sahip olacağı yeni yüz nedeniyle değişime açık bir araçtır. Bu süreçte, Ekvador’daki turizmin hedefini belirleyecek araçtır.

Pandemi bittikten sonra ilk yolculuğunuz nereye olacak?     

Daha önce de söylediğim gibi, ülkemde her şey var: Doğa, kültür, mimari, tarih, gastronomi… Fakat size söyleyeyim, ilk fırsatta geçen yıl eylül ve aralık ayları arasında ilan edilen, ülkemin sahip olduğu ve ziyaretçiyi mıknatıs gibi kendine çeken, büyüleyen beş “Büyülü Kasaba”yı ziyaret edeceğim.

Tungurahua bölgesindeki Patate, Chimborazo’daki Alausí, El Oro’daki Zaruma, Imbabura’daki Cotacachi ve Carchi’deki San Gabriel, Ekvador’un ilk beş büyülü kentleri… Turizm Bakanlığı tarafından teşvik edilen “Ekvador’un Büyülü Kentleri” programına yeni kentlerin dahil edilebilmesi adına bu yıl çok titiz bir seçim süreci devam ediyor.

Ekvador Cumhuriyeti
istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER