Haber Merkezi

Dünyanın gözbebeği Çanakkale için büyük hamle

Dünyanın gözbebeği Çanakkale için büyük hamle
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Binlerce ansiklopedinin, sayısız filmin anlatmaya yetemeyeceği, insanlığın ve tarihin odak noktası Çanakkale, turizm basınını ağırladı. Son olarak Çanakkale Savaşı ile dünyanın seyrinin değiştiği kutsal topraklarda milattan önce binlerce yıl geriye de gidilerek, her karışında ayrı bir tarihiyle adeta açık hava müzesi körfez, Turizm Haftası kapsamında mercek altına alındı. Turizm yazarları “2018 Troia Yılı” projesine de destek verirken, TOURMAG Turizm Dergisi üç gün boyunca çok özel ayrıntıları görüntüledi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, protokol, mülki amirler, turizm STK’ları ve birçok otelcinin de katılım gösterdiği “2018 Troia Yılı Basın Toplantısı” öncesinde İstanbul ve Antalya’dan turizm gazetecileri-yazarları, iki gün boyunca Çanakkale’yi gezdi. Gelibolu Yarımadası ve Şehitlikler, Troia Antik Kenti, Assos Antik Kenti, Apollon Smintheus Tapınağı gibi birçok odak noktayı ayrıntılarıyla gözlemleyen gazeteciler, şehrin maneviyatını iliklerine kadar hissetti.

DÜNYANIN AÇIK HAVA MÜZESİNİN EŞİ BENZERİ YOK

Tarih boyunca Asya ile Avrupa’nın kıyasıya çekişmelerine ve savaş rövanşlarına sahne olan Çanakkale’nin her karışında ayrı bir medeniyetin mirası yatıyor. İstanbul gibi karşılıklı iki yakadan oluşan Çanakkale’de M.Ö. 5.000-7.000’li yıllardan bugüne gelen kalıntıların yanı sıra Troia Antik Kenti’nde olduğu gibi insanlığın dönem kalıntıları, kat kat üst üste bulunuyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ordusu ile kahramanlık destanı yazdığı Çanakkale Savaşı ile birlikte tarih, birçok medeniyetin eserleriyle kültür, beraberinde din ve birçok turizm çeşidini aynı coğrafyada bir arada bulunduran Çanakkale, dünya kültür mirasının en önemli merkezlerinden biri haline dönüştü.

TURİST SAYISI DÜŞSE DE MORALLER VE HEDEFLER ÇOK YÜKSEK

Türkiye ve yakın çevresinde meydana gelen siyasi sorunlar ve bölgesel dalgalanmalar nedeniyle turist sayısı yüzde 50’ye kadar düştüğü istatistiklerle aktarılan Çanakkale’de 2017 yılının da zor geçeceği öngörülse de, orta ve uzun vadeye yönelik birçok proje ile moraller, hedefler yüksek tutuluyor. Şehirde devasa müzenin açılacak olması, onlarca tur ve acente şirketinin paket turları ve turizm teşvikleriyle ciddi yol kat edilmesi beklenen Çanakkale’de hedef, 50-100 milyon yıllık ziyaretçi sayısının yakalanabileceği günler!

GELENEKSEL MİSAFİRPERVERLİĞİN ÇOK GÜZEL ÖRNEĞİNİ SERGİLEDİLER

Medyayı ağırlayan ev sahibi Çanakkale’de üç günlük tura yönelik bazı notlar ise şöyle: Çanakkale Otelciler Derneği (ÇATOD) Başkanı, Kum Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Pazarbaşı, basın mensuplarını otelinde nezih bir atmosferde ağırlayarak yol yorgunluğunu aldı. Çanakkale turunun ilk günü, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün davetiyle 41. Turizm Haftası ve 2018 Troia Yılı kapsamında kente gelen turizm yazarları ve gazeteciler, Vilusa Turizm’in eşliğinde Gelibolu Yarımadası’nı ziyaret etti. Bölgeyi rehberler eşliğinde gezen basın mensupları, profesyonel rehberler eşliğinde tarihin derinliklerine indi. Yorulmak bilmeyen gazeteciler ve beraberindeki heyet, Grand Anzac Otel’de konakladı.

2018 TROİA YILI MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Turizm yazarları ve gazetecileri, gezinin ikinci gününe antik kent Truva ile başladı. Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz kameralar karşısına geçti, dolu dolu bir turizm atağını milyonlar ile paylaştı. Ardından gazeteciler ve turizm yazarlarına antik kent gezdirildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer ile turizmcilerin yerini aldığı toplantıda, 2018’in Troia Yılı olması nedeniyle duyulan memnuniyet ifade edildi. Katılımcılar, Çanakkale’nin tüm Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısını bile yakalayabilecek potansiyelde olduğunun atını çizdi.

Truva Atı

ÇANAKKALE, ÜLKEMİZİ TANITACAK

Dünyanın en önemli markaları arasında yer alan Truva’nın simgesi Truva Atı önünde düzenlenen basın toplantısında Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, 2018 Troia Yılı’nda düzenlenecek etkinlikler ile daha çok ses getireceklerine vurgu yaptı.  Dağ; “Hepimizin bildiği gibi uzun uğraşlar sonucunda 2018, Troia Yılı ilan edildi. Çanakkale’de 2018’e yönelik farklı etkinlikler düzenlenmeyi düşünüyoruz. Troia’nın 2018 yılı için turizme çok büyük katkılarının olacağını düşünüyoruz. Sadece Çanakkale için değil, Türkiye’nin dışarıdaki itibarının tekrar eski konumuna gelebilmesi için de büyük bir manevra ve güç olacağını düşünüyorum. Bununla ilgili hükümetimizin de hem yerel aktörler, hem de genel bütçeden sağladığı imkanlarla çok ciddi anlamda Troia Yılı’nda bizlerin etkinlikler düzenlemesi gerekiyor. Çanakkale’nin, ülkemizin ve bölgemizin tanıtımında büyük bir rol oynayacağını düşünüyorum” mesajı verdi.

RÜSTEM ARSLAN BÜYÜK HEYECAN UYANDIRDI

M.Ö. 5.000’li yılların izlerini taşıyan tarihi eserleri titizlikle kazarak günümüze çıkaran ekibin başındaki tecrübeli isim, Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan, basın mensuplarına hafızalarına kazınan bir antik tur gerçekleştirdi. Turizm yazarları, ardından Assos Antik Kenti ve Apollon Smintheus’i ziyaret etti.

AYDEĞER: BİRÇOK MEDENİYETİN İZİ ÇANAKKALE’DE, TROİA’DA!

Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troia Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne girişinin 20. senesi olan 2018’in Troia Yılı olması için Çanakkale olarak çok çalıştıklarını ve bu konuda da önemli bir noktaya geldiklerini ifade etti. İlgiyle takip edilen sunumunda Aydeğer, şunları ifade etti: “Dünya genelinde çok önemli bir marka değeri olan Troia’nın varlığı ile güçlü evrensel değerleri üzerinden güçlü bir iletişim kurgusu ile geliştirilecek uluslararası kültür ve turizm tanıtım ve etkinlik atağı olacak. Bu nedenle ‘Uluslararası Troia Yılı’ algısı, Türkiye turizminin eskisinden daha güçlü günlerine geçişinde çok önemli bir stratejik iletişim aracı olacaktır. Troia, en fazla referans kaynağı olan medeniyetlerin de beşiğidir. Roma’dan Paris’e, Anadolu’nun birçok medeniyetinde Troia’nın izini bulabilirsiniz.

TROİA YILI İLE TANITIMDA BİR MARKA OLUNACAK

2018 yılında gerçekleşecek Troia Yılı ile birlikte dünyada birçok uluslararası turizm fuarında teması işlenecek ve tanıtımda bir marka olunacaktır. Troia Yılı ile birlikte ayrıca dünyada bulunan birçok temsilciliklerimizde Troia temalı sempozyumlar, seminerler ve etkinlikler düzenlenecek. Troia Yılı ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığımızın koordinasyonunda yıl genelinde eğitim, sanat, bilim, spor gibi alanlarda Troia temalı etkinlikler tertiplenecek.”

VALİDEN BASIN MENSUPLARINA TEŞEKKÜR

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise; “15-22 Nisan Kültür ve Turizm Haftası’nda turizm yazarları ve medya mensupları ile buluşma etkinliğinde bir arada olduğumuz için mutluyuz. Turizm Haftası nedeniyle ilimizin, ülkemizin ve dünyamızın büyük kültür mirası olan Troia ile ilgili 2018 yılının Troia Yılı ilan edilmesi hususundaki sivil toplum örgütlerimizin inisiyatifi ile başlatılmış olan etkinliklerimize yaptığınız katkı için çok teşekkür ediyorum” diyerek, basın mensuplarına teşekkür etti.

Çanakkale

TURİZM MEDYASI OMUZ OMUZA ÇANAKKALE’Yİ GEZDİ

TOURMAG Turizm Dergisi Editörü Adem Giden’in de araların da bulunduğu, üç gün boyunca Çanakkale’yi birlikte gezen basın mensupları şöyle: Turizm Yazarları Derneği (TUYED) Başkan Yardımcısı – Turizm Ajansı Sahibi Yılmaz Keleş, Türkiye Turizm İnternet Portalı Sahibi Özkan Altıntaş, TUYED Antalya Temsilcisi ve Turizmdosyasi.com’un Sahibi Halil Öncü, TRT Antalya Radyosu’ndan Muhammet Irmak, Tourism Today Dergisi’nden Tuncay Sevin, Yeni Birlik Gazetesi’nden Gülay Yücel Sarıkaya, Turizm Gazetesi’nden Emin Demir, Turizm Fotoğrafçısı Halil Tuncer, Turizm Fotoğrafçısı – Blogger Zeynep Seda Çakır, Turizm Günlüğü İnternet Sitesinden Yaşar Çelik.

Ayrıntılar, TOURMAG Turizm Dergisi’nin yeni sayısında yayınlanacak…

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su