Haber Merkezi

Balkanlar’da gezilecek en güzel 10 destinasyon

Balkanlar’da gezilecek en güzel 10 destinasyon
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’den vizesiz turlar kapsamında gidebileceğiniz pek çok alternatif var. Ancak bize gerek ulaşımı gerekse kültürümüze yakınlığı ile Balkan turları, en çok ilgi görenler arasında denilebilir. Balkanlar’ın tarihine baktığımız zaman çok eskilere kadar gidebiliyor. Üstelik buralarda bizi cezbeden Osmanlı eserleri sayesinde de her zaman bir gözümüzün burada olduğunu söylemek mümkün.

Bu yazımızda size Balkanlar’da gezilecek ülkeler listesine değinmek istedik. Birazdan bahsedeceğimiz bu 10 harika kenti ve bölgeyi mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz. Buralara gittiğiniz zaman, kendinizi de ülkenizdeymiş gibi hissedeceksiniz. Üstelik damak tadı bize daha uygun olduğundan da tercih edilebilir. Bir ülkeyi gezmenin en sıkıntılı konularından biri, bize alışık olmayan yemekleridir. Mesela Çin’i burada örnek olarak gösterelim. Türkiye’den Çin’e giden insanların büyük bir bölümünün şikayet ettiği konuların başında yemekleri geliyor. Çoğu kişinin de buradan aç olarak döndüğünü söyleyebiliriz.

Şehrikeyif’in sizler için hazırlamış olduğu tüm turları buradan takip edebilirsiniz:
https://www.sehrikeyif.com

Gelelim Balkanlar’da mutlaka görmeniz gereken 10 ülkeyi anlatmaya:

1. Slovenya – Postojna Cave

İnsanlar gizli kalmış olan şeyleri her zaman merak ederler. Tarih ve gezme denildiği zamanda ilk akla gelen konulardan birisi mağaralar olur. Slovenya’daki Postojna Cave, dünyanın en uzun yeraltı mağarası olarak bilinmektedir. Bu mağarayı daha da ilginç yapan şey ise, elektriğin şehrin başkentinden önce buraya getirilmesidir.

Balkanlar Kosova

2. Kosova – Prizren

Prizren adını Türkiye’de çok duymuş olduğunuzu tahmin ediyoruz. Özellikle Rumeli yemeklerini sevenlerdenseniz, o zaman mutlaka burayı görmenizi ve burada bir yemek yemenizi tavsiye ediyoruz.

3. Bulgaristan – Plovdiv

Bulgaristan’da tarihi mekanları görmek isteyenler Plovdiv’e gidebilirler. Ziyaret etmek için tercih edilmesi gereken zaman ise Nisan-Ekim ayları arasıdır. Bu Balkan şehrinin doğa ile iç içe olması, sizi sakinliğe götürecek.

4. Karadağ – Kotor

Güzel bir kıyı şehri olan Kotor, tarihi dokusuyla da ziyaretçilerini büyülüyor. Denize buradan baktığınız zaman çok güzel göreceksiniz. Doğasının yanı sıra huzur verici bir havası var. İnsan buradayken kendisini özgür hissediyor.

5. Sırbistan – Belgrad

Gece hayatını sevenler için Belgrad bir tercih olabilir. Sokakları ve de sabaha kadar hareketli olan yapısıyla tatilcilerini her zaman büyülemeyi başarmıştır. Belgrad’ın sembollerinden biri de Aziz Sava Kilisesi’dir.

Saraybosna

6. Bosna Hersek – Saraybosna

Bizim için Saraybosna’nın anlamı ve tarihi çok büyüktür. Bir Balkan turundan bahsedince, burayı görmeden geçmek asla olmaz. Burası savaş sırasında kuşatma altında kalan, Bosnalıların hayatta kalmasına umut olan bir yerdir. Şehir, Osmanlı mirasına ait birbirinden güzel eserlere ev sahipliği yapıyor.

7. Hırvatistan – Split

Hırvatistan’ın önemli şehirlerinden biri olan Split, Roma İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelebilmiş modern bir şehirdir.

makedonya ohrid

8. Makedonya – Ohrid

Makedonya’nın en büyük şehirlerinden Ohrid, gezilip görülmesi gereken cennet mekanlardan biri. Ohrid Gölü’nü mutlaka görmelisiniz.

9. Arnavutluk – Tirana

Arnavutluk turunuzda müzeleri ve türbeleri ile ünlü olan Tirana’yı gezebilirsiniz.

10. Yunanistan – Meteora

Meteora, yeraltı değişimleri sonucunda oluşmuş olan, koyu renkli dev kayaların olduğu bir bölge. Yunanistan ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor