Haber Merkezi

Bakan Nabi Avcı: Spor turizminde ciddi potansiyelimiz var

Bakan Nabi Avcı: Spor turizminde ciddi potansiyelimiz var
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye’nin deniz-kum-güneş turizmindeki gibi spor turizminde de potansiyelini iyi değerlendirerek önde gelen ülkeler arasında yerini alacağını belirtti.

“1081 Çaka Bey ve İzmir’in Fethi” kutlamaları kapsamında Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen İzmir Kitap Günleri, Resim ve Fotoğraf Sergisi’nin açılışını gerçekleştiren Bakan Avcı, burada yaptığı konuşmada Türk Tarih Kurumu’nun İzmir’in fethinin yılı ve gününe dair bilimsel bir rapor yayınladığına dikkat çekti. Bu rapora göre 2017’den itibaren İzmir’in fethi ile ilgili resmi kutlamaların başlatıldığını anlatan Avcı, şunları ifade etti:

Nabi Avcı

ÇAKA BEY VE UMUR GAZİ DE UNUTULMADI

“İzmir’in fethi kapsamında Çaka Bey ve Umur Gazi’nin de anılması uygun görülmüştür. Biz de bu vesileyle Anadolu’yu bize vatan kılan bütün şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden bütün gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. İzmir’in fethi kapsamında kültür-sanat faaliyetlerini ve bu kapsamda düzenlenen İzmir Kitap Günleri, Resim ve Fotoğraf Sergisi’ni çok anlamlı buluyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

SPOR ALANINDA DA ÖNDE GELEN ÜLKELER ARASINA GİRECEĞİZ

Bakan Nabi Avcı, sergi açılışının ardından Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından Ülkü Yarış Pisti’nde düzenlenen Şampiyonlar Şampiyonası’nın ödül törenine katıldı. Volkicar tipi yarış arabalarıyla yapılan ve 16 ismin finalde mücadele verdiği yarışmada birinci olan Ayhancan Güven’e ödülünü veren Avcı, Türkiye’nin spor turizmindeki potansiyelini bugüne kadar gereği gibi değerlendiremediğini ifade ederek; “İnşallah bundan sonra başka alanlarda olduğu gibi spor turizmi alanında da Türkiye, dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alacak. Biz sadece deniz-kum-güneş diyerek bile dünyanın altıncı, Avrupa’nın dördüncü büyük destinasyonu olduk. Tüm diğer turizm alanlarında olduğu gibi spor turizminde de ülkemizin ciddi potansiyeli var” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı

Nabi Avcı

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor