Haber Merkezi

Bakan Nabi Avcı, Afyonkarahisar’da

Bakan Nabi Avcı, Afyonkarahisar’da
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde vefatının 100. yılı nedeniyle Tanburi Cemil Bey anısına düzenlenen özel konser programına katıldı. Avcı, Tanburi Cemil Bey’in eserlerinden oluşan CD ve belgeselin de tanıtımının yapıldığı programda; “Bütün Osmanlı coğrafyasında büyük bir şöhreti olan Tanburi Cemil Bey, hem musiki edasıyla hem de şahsiyetiyle müziğimizin en seçkin simalarından biri olmuştur” şeklinde konuştu.

Besteleri, icraları ve günümüze kalan kayıtlarıyla Türk musikisinin en önemli isimlerinden olan sanatçıyı rahmet ve şükranla yad ettiklerini söyleyen Bakan Nabi Avcı; “Her ne kadar ismi tamburla anılsa da birçok enstrümanın icrasında usta bir isim olan Tanburi Cemil Bey, bildiğiniz üzere yaylı tamburun mucidi, bu enstrümanı müziğimize kazandıran çok önemli bir sanatçıdır” diyerek, ayrıca klasik kemençe, alto kemençe, viyolonsel gibi birçok enstrümanın da ustası olan sanatçının Türk müziğinde kendi başına bir ekol oluşturduğuna dikkati çekti.

KENDİ ÇAĞINDA DA TANINAN BİR MÜZİK ADAMI

Sanatçının, icraları kayıt altına alınan, kendi çağında da iyi tanınan bir müzik adamı olduğunu ifade eden Avcı, şunları ifade etti: “Müziğin yanı sıra başta Yahya Kemal olmak üzere birçok yazar ve edebiyat adamının da hayatında çok önemli izler bırakmış bir sanatkârdır. Bütün Osmanlı coğrafyasında büyük bir şöhreti olan Tanburi Cemil Bey, hem musiki edasıyla hem de şahsiyetiyle müziğimizin en seçkin simalarından biri olmuştur. Zarif, beyefendi, sakin, mütevazı, az konuşan, sözünü sanatıyla söyleyen bir insan olarak hem dün hem de bugün hepimiz için, sanatçılarımız, müzisyenlerimiz için örnek bir kişilik olan Tanburi Cemil Bey’in eserlerinden oluşan bu anlamlı konseri icra edecek olan bütün sanatçılara çok teşekkür ediyorum.”

Nabi Avcı

İBRAHİM ALİMOĞLU MÜZİK MÜZESİ’Nİ GEZDİLER

Daha sonra, Tanburi Cemil Bey bestelerinden oluşan konser verildi. Programa Bakan Avcı’nın yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ve davetliler katıldı. Ardından protokoldekiler, AKÜ Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi’ni gezdi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su