Haber Merkezi

Aşağı Taşhan butik otel olacak

Aşağı Taşhan butik otel olacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Osmanlı Devleti’nde ticaret yollarının önemli yapılarından olan ve yıllarca kervansaray olarak kullanılan Aşağı Taşhan, Bolu Belediyesi tarafından yapılacak çalışma tamamlandıktan sonra butik otel olacak.

Bolu Belediyesi, Büyükcami Mahallesi’nde bulunan ve Osmanlı Devleti’nin ticaret kervanlarının konaklama ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir durak noktası olan Aşağı Taşhan’da restorasyon çalışması başlattı. Osmanlı döneminde başkent İstanbul ile Anadolu arasında “Osmanlı Devlet Yolu” olarak bilinen ticaret yolu üzerinde yer alan ve Kastamonu’nun Kurşunlu Hanı, Safranbolu’nun Cinci Hanı gibi Türk tarihinin önemli ticari ve mimari binaları arasında yer alan Taşhan’ın eski günlerine kavuşturulması ve tarihi yapıyı özgün haline getirmek için başlatılan restorasyon çalışmaları, Belediye Koruma Uygulama Denetleme Bürosu koordinasyonunda devam ediyor.

bolu-asagi-tashan-butik-otel-olacak-1

KENTİN TURİZM POTANSİYELİNE YENİLERİ EKLENİYOR

Çalışmalar tamamlandığında Aşağı Taşhan’ın tahrip edilen bölümlerinin onarılarak orijinal haline kavuşturulması ve burada yeniden vatandaşlara hizmet verilmesi planlanıyor. Bölgede yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, belediyenin kültürel ve tarihi değerleri gün yüzüne çıkararak, kentin turizm potansiyeline yenilerini eklediğini söyledi. Dünya kenti olma yolunda kararlı adımlarla ilerleyen Bolu’nun kültürel ve tarihi yapılarının aslına uygun olarak korunmasına önem verdiklerini belirten Yılmaz, Aşağı Taşhan’da yürütülen restorasyon çalışmalarıyla ilgili şöyle konuştu:

bolu-asagi-tashan-butik-otel-olacak-2

ECDAD MİRASLARINA SAHİP ÇIKIYORUZ

“Anadolu toprakları, Türk tarihinin sayısız özgün eserine ev sahipliği yapıyor. Ecdadımız, yüzyıllarca bu topraklarda kültürünü ve özgün mimarisini sergileyen değerli eserler bıraktı. Bu mirasa sahip çıkmak, bizim en önemli görevimiz ve bu hedefle yola çıktık. Sultan Hamamı başta olmak üzere kentimizin birçok tarihi değeri gibi bir dönemin ticaret merkezi olan Aşağı Taşhan’a da bu kapsamda sahip çıkıyoruz.”

bolu-asagi-tashan-butik-otel-olacak-4

YAPILIŞ AMACINA UYGUN OLARAK HİZMET VERECEK

Başkan Yılmaz, Bolu’nun merkezinde bulunan Aşağı Taşhan’ın Osmanlı mimarisinin özgün örneklerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, uzun yıllar depo olarak kullanılan iki katlı tarihi yapının beton atılarak ortadan ikiye bölündüğünün, 1940 yılında çekilen fotoğraflara bakıldığında anlaşıldığını dile getirdi. Tarihi Aşağı Taşhan’ın restorasyonu tamamlandıktan sonra yapılış amacına uygun olarak hizmet vereceğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

Aşağı Taşhan

TURİSTİK DEĞERİ BÜYÜK

“Burası butik otel olarak hizmet verecek. Bolu’nun turizmine de katkıda bulunacak tarihi yapının ortaya çıkan mimari özellikleri Türkiye’nin, hatta dünyanın ilgisini çekecek düzeyde. Taş oymacılığının önemli unsurlarını içinde bulunduran yapının bütün odalarında mazgal pencereleri ve kuş evleri bulunuyor. Türk tarihi ve mimarisi içinde önemli bir eser olan Aşağı Taşhan, özgün haline kavuştuktan sonra turistik açıdan da görülmeye ve konaklanmaya değer bir hale gelecek.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su