Bülent Uluçay

ABD’nin ilk Türk belediye başkanı Tayfun Selen, İstanbul’da!

ABD’nin ilk Türk belediye başkanı Tayfun Selen, İstanbul’da!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Geçtiğimiz ocak ayında ABD’nin New Jersey eyaletine bağlı Chatham bölgesi belediye başkanlığına seçilen ve ilk röportajını TOURMAG Turizm Dergisi’ne veren Tayfun Selen, İstanbul’da gazetecilere deneyimlerini anlattı. “Birincisi çok çalışacaksınız, ikincisi ise oyunu kuralına göre oynayacaksınız” diyen Selen; “Eğer bu iki kurala uygun hareket ederseniz, iş hayatı olsun, politika olsun birçok alanda başarılı olabilirsiniz” mesajı verdi.

Türk Amerikan iş Adamları Derneği’nin (TABA-AmCham) davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Tayfun Selen, İstanbul’da gazetecilerle bir araya geldi. Baltalimanı Portaxe’de 24 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşen buluşma son derece renkliydi. Selen, bundan 23 yıl önce başlayan Amerika macerasında belediye başkanlığına kadar uzanan başarı öyküsünü konuklarla paylaştı. ABD’de ilk Türk belediye başkanı olan İTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu Tayfun Selen’e, Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA – AmCham) Genel Başkanı Ali Osman Akat, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Bayramoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Yüksel eşlik etti.

“İSTANBUL İÇİN HANGİSİ İYİYSE O OLSUN, BENİM PARTİM TÜRKİYE”

Programda bir konuşma yapan Selen; “ABD’de ne zaman böyle bir gruba konuşma yapsam, ‘My name is Tayfun’ diyerek söze şöyle başlıyorum. ‘Nasıl yani?’ diyorlar, bir kahkaha kopuyor. ‘Benim şimdi ağabeyim var, adı Volkan, yani Volcano’ diyorum, bu kez salon devriliyor. Ondan sonra konuşmamı dinleyen olmuyor. Burada öyle bir avantajım yok. Tayfun, Tayfun’dur. Onu geçiyorum” dedi. Konuşmasında başarı öyküsünü ve deneyimlerini aktaran Tayfun Selen, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Selen, bir gazetecinin İstanbul’da iki kez yaşanan seçimlere ilişkin sorusuna şöyle yanıt verdi: “Bu soruya bir yorum yapamıyorum. Ben Türkiye’nin aşığıyım, özellikle de İstanbul’un. İstanbul’a dokuz senedir gelmedim. Ben İstanbul’a, Türkiye’nin iyiliği için ne olursa o olsun diyorum. Hangisi iyiyse o olsun, benim partim Türkiye’dir.”

“ÇOK ÇALIŞACAKSINIZ VE OYUNU KURALINA GÖRE OYNAYACAKSINIZ”

“Adaylık sürecinde problem yaşadınız mı?” sorusuna ise Tayfun Selen; “Problem yaşamadım. Amerika’da başarılı olmanız için özellikle iki tane kural var. Biri çok çalışacaksınız, ikincisi ise oyunu kuralına göre oynayacaksınız. Eğer bu iki kurala uygun hareket ederseniz, iş hayatı olsun, politika olsun birçok alanda başarılı olabilirsiniz. Benim bölgem bana sahip çıktı. Bundan dolayı Amerika’ya da aşığım” yanıtını verdi. Selen, “Siyasi kariyerinize nasıl devam edeceksiniz?” sorusunu da şöyle cevapladı: “Siyasi kariyerime çok çalışarak devam edeceğim. Halkımı mutlu ederek, bir sonraki fırsatı düşünmeden, sanki olmayacağını düşünerek ama çok çalışıp hazır olarak, eğer bir görev ve ihtiyaç ortaya çıkarsa onu o günün şartlarına göre değerlendirerek devam edeceğim. Benim odaklandığım konu budur.”

“PARTİZANLIK OLMUYOR, HERKES HİZMET GÖTÜRMEYE ÇALIŞIYOR”

Amerika’daki yönetim sistemini de değerlendiren Tayfun Selen; “Sistemi biliyorsunuz. Amerika Birleşik Devletleri’nde vali dediğiniz kişi o eyaletin başbakanı, cumhurbaşkanı gibi düşünen bir yetkili konumunda oluyor. Belediye başkanını da bölgesinin valisi gibi düşünün. Polis güçleri ve daha birçok kurum, hepsi belediye başkanına bağlı. Tabi ki belediye ile eyaletin valisi aynı partiden olursa faydalı olabilir, ancak bir partizanlık da söz konusu olmuyor” ifadelerini kullandı.

Tayfun Selen
“GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞMAYA GÖNÜL VERDİYSENİZ, BU GÖZE BATIYOR”

Benzin istasyonunda pompacılıktan yeminli mali müşavirliğe, ardından mimarlığa ve belediye başkanlığına uzanan başarı öyküsü olan Selen’e bir gazeteci, “Çok çalışmak siyasette bir yere gelmek için yeterli midir?” sorusunu sordu. Selen, soruyu şu şekilde yanıtladı: “Siyaset birilerinin kontrolünde değil. Siyasette kişisel çabanız, mücadeleniz, topluma kendinizi sevdirmeniz, sizin gönüllü olarak çalışmanız çok önemlidir. Gönüllü olarak çalışmaya gönül verdiyseniz, bu göze batıyor. Sistem birilerinin kontrolü altında değil, o tamamen sizin şahsi ilişkileriniz ve azimli olmanızdır.”

TAYFUN SELEN’E BİR SÜRPRİZ DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ’NDEN

Türk Amerikan iş Adamları Derneği’nin (TABA-AmCham) davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Tayfun Selen’e bir sürpriz de TOURMAG Turizm Dergisi’nden vardı. Geçtiğimiz ocak ayında yapılan seçimlerde belediye başkanı seçildikten sonra ilk röportajının yer aldığı ve tesadüfen kapak dosyası da Amerika olan sayı, hem Selen’e hem de konuklara hediye edildi. Kapak haberini hazırlayan Bülent Uluçay ve Kadir Toprakkaya, günün anısı olarak birlikte fotoğraf çektirdiler.

Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Genel Başkanı Ali Osman Akat, Tayfun Selen’i konuklara takdim ederken “Amerika’daki gurur kaynağımız” dedi…
ABD’de ilk Türk belediye başkanı olarak dikkatleri çeken Tayfun Selen ile tanışmaya gelenler arasında, Türkiye Genç Uluslararası İlişkiler Derneği Başkanı Gökçenur Ataman da vardı…

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su