Kadir Toprakkaya

Ali Bilir gezip gördüğü 30 ülkeyi yazdı

Ali Bilir gezip gördüğü 30 ülkeyi yazdı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Turizmci-yazar Ali Bilir’in gezip gördüğü 30 ülkeyi anlattığı “Başka Yerler Farklı Mekânlar GEZİYORUM” adlı yeni kitabı raflarda yerini aldı. Hayatın birçok yönüyle ilgilenen, farklı uğraşılara sahip olan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir, Timaş Yayınları’ndan çıkan yeni kitabında ziyaret ettiği farklı kültürleri ve coğrafyaları, kendine has anlatım üslubuyla okurların beğenisine sunuyor.

Yalın ve akıcı bir dille kaleme alınan, renkli fotoğraflarla desteklenen kitap, okuyucu sayfalarında dolaşırken yeni bir yolculuğa çıkarıyor adeta. Eser sadece bir gezi kitabı olmayıp, yazıldığı dönemle ilgili gelecek kuşaklar için rehber olma özelliği de taşıyor. Daha önce çıkarmış olduğu iki kitabından farklı bir tarz ve üslupla yazdığı bu yeni kitabında Bilir; sokaklarında dolaşarak tanıklık ettiği, her biri kendine has kültüre ve dokuya sahip farklı ülkeleri, kendi gözlemleri üzerinden yorumlayarak anlatıyor.

Ali Bilir

YEPYENİ COĞRAFYALARDA UYANMAYA HAZIR MISINIZ?

Ali Bilir’in “Başka Yerler Farklı Mekanlar GEZİYORUM” adlı son kitabının arka kapağında şu ifadeler yer alıyor: Gezmek, mekânlar ve kültürler tanımak kadar insanının ufkunu genişleten az şey vardır hayatta. Gezilerinize bir de ziyaret ettiğiniz şehirlerin tarihi ve kültürel zenginliklerine vakıf biri eşlik ediyorsa, bu seyahatlerin size katacakları daha anlamlı hale gelir. Türkiye Gezginler Kulübü Üyesi Ali Bilir, “Başka Yerler Farklı Mekânlar Geziyorum” kitabıyla sizleri yepyeni coğrafyalarda uyanmaya davet ediyor.

“ÜSTÜNKÖRÜ GEZMEDİM, YAŞADIM GİTTİĞİM YERLERİ”

Bilir ise kitabıyla ilgili şunları söylüyor: “Senelerce diyar diyar, ülke ülke dolaştım. Çok memleketler gördüm. Öyle üstünkörü gezmedim, yaşadım gittiğim yerleri. İnsanlarının içine girdim, onlarla aynı havayı teneffüs etmeye çalıştım. Onların tarihlerine, kültürlerine ortak olmaya çalıştım, onlar gibi yaşamaya çalıştım. Bütün bu izlenimlerimi kendimce anlatmaya çalıştım bu kitapta. Tam tamına otuz ülke. İmrendiğim ülkeler de oldu, içimi burkan ülkeler de. Kimi zaman ‘Burası gerçek mi’ diye düşündüğüm, kimi zaman gördüklerim karşısında ‘Ülke olarak ne kadar şanslıyız’ diye aklımdan geçirmeden edemediğim otuz hikâye, otuz ülke var bu kitapta. Yazma yolculuğum, en az gezmek kadar keyif verdi bana. Gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, tecrübelerimi ve en önemlisi hissettiklerimi kendi penceremden sizlere sunmak benim için büyük bir kıvanç. Umarım yazarken hissettiğim güzel duyguları siz de okurken hissedersiniz. Size bu kitapla keyifli saatler geçirmenize muktedir olursam ne mutlu bana. Her ne kadar ayrı yerlerde farklı insanlar olarak var olsak da, aslında hepimizin eğer istersek ortak bir paydada buluşabileceğimizi de bu kitabı okurken aklınızdan çıkarmayınız.”

Ali Bilir

ALİ BİLİR HAKKINDA

Giresun’da doğan Ali Bilir, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu, İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı yaptı. Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uygulamalı Psikoloji dalında tezli yüksek lisans yaptı. İş hayatına Osmanlı Bankası’nda başladı. Sırasıyla Sümerbank ve Anadolubank olmak üzere on yıl bankacılık sektöründe çalıştı. 2004-2009 yılları arasında Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu. “Geçmişten Günümüze Görele” (2001) ve “Çeşmi Bülbüle Gizlenmiş Ab-ı Hayat Beykoz” (2008) adlı kent tarihi dalında kitapları yayınlandı ve “İstanbul’un 100 Yazarı” arasında gösterildi. Birçok dergi, gazete ve internet sitelerinde gezi yazıları başta olmak üzere yazıları ve makaleleri yayınlanmakta. Türkiye Gezginler Kulübü’nün de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları, spor kulüpleri, sendika ve siyasi parti gibi kuruluşlarda kurucu üye, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevlerinde bulundu. İş yaşamını turizm sektöründe sürdürmekte olan Ali Bilir, aynı zamanda TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmakta.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su