Haber Merkezi

Yozgat’ın turizm cenneti; Kazankaya Kanyonu

Yozgat’ın turizm cenneti; Kazankaya Kanyonu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yozgat’ın Aydıncık ilçesindeki 10 kilometrelik Kazankaya Kanyonu, turizme kazandırılacak. Aydıncık’ın Kazankaya Köyü’nden başlayıp Çorum’un İncesu Köyü’nde biten kanyonda mağara, M.Ö. 2. yüzyıla ait sur ile Hitit kalıntıları yer alıyor. Çeşitli kuş ve bitki türlerini de barındıran kanyon, yapılacak çalışmaların ardından ziyaretçilerini ağırlayacak.

Kanyonda yaklaşık 5 kilometre yürüyen Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, kentteki güzelliklerin görülmesi gerektiğini söyledi. Yozgat’ı “spor, doğa ve kongre turizmi şehri” yapacaklarını belirten Yurtnaç; “Yozgat için hedef koyduk. Hedeflerimizin bir ayağı da Kazankaya Kanyonu. Kanyonun şu anda çok doğal hali var, bunun biraz törpülenmesi gerekiyor. Yaya yolları yapılacak, suya gireceksiniz. Türkiye’nin birçok doğa severi var. Ankara ve Kayseri’ye yakınlığı da bir fırsat. Bu kanyonu keşfetmek lazım. Valilik olarak bu doğal, tarihi değerimizi Türkiye’nin gündemine getireceğiz. İnanıyorum ki yaz aylarında burası çok daha dolu ve coşkulu olacak. Ama acil olarak ufak tefek dokunuşları yapacağız ve burayı turizme açacağız” şeklinde konuştu.

yozgatin-turizm-cenneti-kazankaya-kanyonu-8

DOĞAL GÜZELLİĞİ, DAĞLARI, SULARIYLA GÖRÜLMEYE DEĞER

Yozgat İlim Yayma Cemiyeti Üyesi, iş adamı Nurullah Nurdoğan ise, Vali Yurtnaç’ın davetiyle gezdikleri kanyona hayran kaldıklarını ifade etti. Kazankaya Kanyonu’nun ülke turizmine kazandırılması gerektiğini belirten Nurdoğan; “Gerçekten çok güzel ve farklı bir ortam. Doğal güzelliği, dağları, sularıyla görülmeye değer bir yer. Başta Yozgatlı hemşehrilerimiz olmak üzere doğayı seven tüm kardeşlerimizi buraya davet ediyorum” dedi.

yozgatin-turizm-cenneti-kazankaya-kanyonu-7

TURİZM İÇİN BAKİR BİR ALAN

Bozok Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Şahingöz de Kazankaya Kanyonu’nu güzel bulduğunu kaydederek; “Geze geze bitiremedik, yorulup döndük. Burası gerçekten farklı, turizm için bakir bir alan. Özellikle dış turizme açılması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

yozgatin-turizm-cenneti-kazankaya-kanyonu-6

yozgatin-turizm-cenneti-kazankaya-kanyonu-5

yozgatin-turizm-cenneti-kazankaya-kanyonu-4

yozgatin-turizm-cenneti-kazankaya-kanyonu-3

Kazankaya Kanyonu

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su