Cenay Toprakkaya

Yaz Kampı Gönüllüleri ve TOÇEV, mutlu çocuklar için el ele verdi

Yaz Kampı Gönüllüleri ve TOÇEV, mutlu çocuklar için el ele verdi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bünyesine dahil ettiği çocukların akademik, psikolojik ve sosyal gelişimlerini destekleyen Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) için yaz kampı sosyal sorumluluk projelerinin önemi gün geçtikçe artıyor. Yaz Kampı Gönüllüleri, TOÇEV’i destekleyerek bu yıl 35 farklı şehirden gelen 8-22 yaş aralığındaki 76 genci, keyifli deneyimlerle dolu kamp programları sayesinde hayallerinin tatiliyle buluşturdu.

Yaz kampları, Türkiye’nin farklı şehirlerinde gerçekleşiyor ve katılımcıları, TOÇEV’in eğitim desteği verdiği Türkiye’nin farklı illerinden gelen 8-22 yaşları arasındaki okuma istekli öğrencilerden oluşuyor. Kamp etkinlikleri genel hatlarıyla çevre, kültür-sanat temalı aktiviteler, psikolojik atölye çalışmaları ve interaktif oyunlardan oluşuyor. “Çocuklarımıza destek verirken ilk amacımız onların eğitimleri ve bunun yanı sıra sosyal bireyler olarak yetişmeleri” diyen TOÇEV Genel Müdürü Bade Takazoğlu, TOURMAG Turizm Dergisi’ne şunları ifade etti:

TOÇEV

YAŞ GRUPLARINA ÖZEL SOSYAL AKTİVİTELER…

“TOÇEV, 23 yıldır faaliyet gösteriyor. Maddi durumu yetersiz ailelerin okutmak istedikleri ailelerin çocuklarına yardım ediyoruz. Bunun için her ay, yaş gruplarına göre sosyal aktiviteler yapıyoruz. Yaz ayları da bizim için çok değerli. Onları yaz kamplarına gönderiyoruz, bu kamplarda hem kişisel hem de fiziksel gelişimlerini takip etmek bizleri çok mutlu ediyor. Bunlar için tabi ki kaynağa ihtiyacımız var. Bunu Yaz Kampı Gönüllüler grubumuzla birlikte sağlıyoruz. Kendilerine buradan çok teşekkür ediyorum.”

HEDEF DAHA FAZLA ÇOCUK…

Yaz Kampı Gönüllüler Grubu’ndan Suzan Karahan ise, “Neden yaz kampı” sorusuna şu yanıtı verdi: “Çocuklar yıl boyunca çalışıyor. Ekonomik olarak dar gelirli ailelerin çocukları, hayatlarında ekstra zevk veren, keyif veren ve içerisinde eğitim bulunan faaliyetlerde bulunma imkansızlıklarını yaşıyor. İşte hedefimiz bu zorlukları yaşayan çocuklar olsun dedik ve her bir çocuğumuz için belli bir miktar para toplayarak, TOÇEV işbirliğiyle onları yaz kamplarına göndermeye karar verdik. TOÇEV’in çovuklarına daha fazla ulaşalım diye bir planlama yaptık. Bu yıl hedefimiz biraz daha fazla çocuk. Çünkü geri dönüşlerde çocukların çok fazla mutlu olduğuna tanık olduk. Bu nedenle oluşumumuzu biraz daha büyütmek, katılımcı sayımızı arttırmak ve toplumumuza bu yönde bir hizmet sunmak amacıyla çalışıyoruz.”

ŞEHİRLER ARASI BİR KAMPA KATILMAK NEDEN ÖNEMLİ?

– Kültürel kamplar, farklı şehirlerden genç gruplarına bir araya gelme ve birbirlerinin kültürleri hakkında öğrenme fırsatı sunuyor.
– Hayatı öğrenme yolunda tecrübe edindiriyor.
– Kişilere, yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırmayı, onların kişisel gelişimlerinin güçlenmesine destek olup, istihdam olanaklarını artırmış olmayı amaçlıyor.
– Her kampa farklı çocuklar dahil edildiği için, TOÇEV çocuklarının her birinin en az bir kere kampa katılmaya hak kazanması sağlanıyor.
– Ergenler için aileden ayrışma ve bireyselleşme ihtiyaçlarına yönelik faydalı bir fırsat oluyor.
– Çocuklar kendi sorumluluklarını yerine getirmeyi öğrenerek, disiplinli ve özgüveni yüksek ve sağlıklı bir yetişkin olma yolunda emin adımlar atmış oluyorlar.

TOÇEV, Yaz Kampı Gönüllüleri desteğiyle bünyesinde desteklediği öğrenciler arasından seçtiği 76 çocuğa yaz kampı fırsatı sunarak, onlara unutulmaz anlar yaşattı. İstanbul, Ankara, Sinop, Samsun, Gaziantep, İzmir, Batman, Siirt, Diyarbakır, Antalya gibi birçok farklı şehirden gelip yaz kamplarında buluşan öğrenciler; çevre, kültür-sanat temalı aktiviteler, psikolojik atölye çalışmaları ve interaktif oyunlarla kültürel, psikolojik ve sosyal açıdan gelişerek, hayallerinin tatilini yaşadı…

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor