Kadir Toprakkaya

Yabancı düğünlerinin beş önemli isminden Türkiye yorumu

Yabancı düğünlerinin beş önemli isminden Türkiye yorumu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Geçtiğimiz hafta İstanbul, yabancı düğünlerinin beş önemli ismini konuk etti. Fairmont Quasar Hotel’in ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada çalışmaları hakkında bilgi veren ekip, World Tourism Forum kapsamında düğün etkinliklerinin turizm sektöründeki yeri ve önemi konusunda verilen konferansın panelistleri de oldular.

HARİKA BİR MEKAN

Türkiye’de yapılması planlanan düğün ve kutlama etkinlikleri için “Harika bir mekan” yorumunda bulunan uzmanlar; “Bir yanında Asya, diğer yanında Avrupa. İster denizin ortasında, ister Boğaz kıyısında, ister bir sarayda, ister güzeller güzeli İstanbul’un tarihi bir mekanında. Olmadı geçin Antalya’ya veya Bodrum’a, ister tarihi kalede, ister kumsala kurulan devasa platformlar üzerinde. Belki de Kapadokya’da peri bacalarının içinde. Her şeyin birkaç saatlik mesafede ulaşılabilecek bir ülkede var olması büyük şans” şeklinde konuştu.

Zeynep Öge, Tomas de Bruyne, Eda Başaran, Samit Garg, Duygu Kuşkulu, Benny Avisar, Carla Marques ve Barış Toplan…

HAYALLERE TEMA YARATMAK

Gelin ve damadın hayallerindeki düğünü işte bu 5 guru ve ekibi gerçeğe dönüştürüyor. Bu ekibin yaptıkları işler düğün organizasyonlarının birer kısmı gibi görünse de, hepsi alanında farklı birer sanatçı. Hayallere tema yaratmak için düşünüyor ve çalışıyorlar. Hem de öyle bir tempo ki, yapılan hiçbir organizasyonun bir diğerinin benzeri olmaması gerekiyor. Çünkü onlar, düğün ritüeli bir yaşam süresince ailenin tüm amacı olmuş bir kültüre hizmet ediyor, yani en az 3 gün 3 gece süren Hint düğünlerine. Aileler bu sürede tüm misafirlerini 5 ya da 6 farklı seremonide ağırlıyor ve her bir seremoninin aile kültüründe ayrı anlamı var. Bu nedenle her birinde ayrı tema oluyor; dekorunda, çiçeğinde, yemeğinde, eğlencesinde ve tabii ki kıyafetlerinde.

HİNT DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ TÜRKİYE

Düğün endüstrisinde dünyada muazzam bir payı olan Hint düğünlerine birkaç senedir ülkemiz ev sahipliği yapıyor. Ve her biri kendi alanında duayen isimler; Samit Garg, Tomas De Bruyne, Ali Bakhtiar, Benny Avisar ve Duygu Kuşkulu, Türkiye’de yapılan o şaşaalı düğünlere sihirli bir dokunuşla imzalarını atıyorlar.

Ekip ve dostları, bir sonraki günün akşamında Çırağan Kempinsky’de düzenlenen gala gecesine katıldı. Yorgunlukların eğlenceye dönüştüğü gece, TOURMAG objektiflerine böyle yansıdı…

PEKİ NEDEN TÜRKİYE?

Dile kolay, yüzlerce kişilik bir ekibin saniyeler içinde mekan hazırlığı yaptığı, misafirlerin bir mekandan çıkıp diğerine koştuğu, eğlencenin ve törenlerin 3 gün 3 gece boyunca devam ettiği bu masal düğünlerde otelinden müzisyenine, şoförlerden turist rehberine, davet mekanlarından ikram firmalarına, kuyumculardan çiçekçilere kadar yüzlerce insan hizmet ediyor. Davet sonunda kabarık faturaları mütevazi bir ağırbaşlılıkla kız babası ödüyor, çünkü adet böyle. Hindistan’da düğün masrafları kız tarafına ait. Ancak tabii ki kız tarafı, damat tarafını da kendi dengine göre seçiyor. Önce aileler bir araya geliyor, yıldız fallarına bakılıyor, bu düğünün bereketli olduğuna inanılırsa, o zaman damat ve gelin tanıştırılıyor. Vee tabi haliyle bir kıvılcım ve işte sıra düğünü planlamaya geliyor. Peki neden Türkiye? Nedir bu kadar şaşaalı organizasyonların hazırlık süreci? Neden bu kadar çok tören, bu törenlerin anlamı nedir? Kız babası kesenin ağzını ne kadar açıyor? Bu yatırımın sonucu nereye gidiyor? İşte bu soruların cevabı da, Crystal Concepts DMC ve Fairmont Quasar İstanbul Hotel’in ev sahipliğinde sektörün duayenlerinin bir araya geldiği buluşmada verildi.

İsrailli Sky Production firmasının kurucusu Benny Avisar, “En büyük destek kaynağım” dediği eşi Michael Benny Avisar ile birlikte katıldığı buluşmada bugüne kadar yapmış olduğu etkinlikler hakkında bilgi verdi. Avisar, sadece 1 kişi için de, 6 bin kişi için de organizasyon yaptığını dile getirdi…

CRYSTAL CONCEPTS DMC HAKKINDA

Crystal Concepts DMC, Türkiye’de düğünlerini ve özel etkinliklerini gerçekleştirmek isteyen yabancı misafirlere hizmet vermekte olan bir kuruluş. Seyahat ve etkinlik yönetiminde zevkli ve stilleriyle profesyonel kadrosu ile Türkiye’nin turistik ve popüler merkezlerinde misafirlerin gelenek ve zevklerine uygun olarak düğün temaları oluşturmakta, bir araya getirdiği her biri kendi alanında uzman tedarikçileri ve işbirlikçileri ile birlikte gerçekleştirdiği organizasyonlar sayesinde ülke tanıtımına da ciddi anlamda katkı sağlamakta.

Fairmont Quasar

Buluşmada dünyaca ünlü Filmmaster Events Direktörü Carla Marques de vardı. Marques, TOURMAG Turizm Dergisi’nden Kadir Toprakkaya’ya verdiği özel röportajda, nasıl çalıştıklarını ve sektörün dünya pazarlarındaki yeri hakkında bilgi verdi…

KONUŞMACILARI TANIYALIM

Samit Garg: Dünyanın lüks tüketimde bir numaralı sektörlerinden birisi olan Hint düğün pazarını yöneten isimlerden birisi olan Samit Garg, ultra-zengin kişilerin ve organizasyonların adresi olarak bilinir. Delhi’de kumuş olduğu Efactor4u etkinlik şirketinde yaklaşık 17 senedir ortağı Jai Takhore ile Hindistan’ın ve dünyaya dağılmış olan diğer kalburüstü hintli aileleri tarafından, kimsenin görmediği yaşamadığı organizasyon taleplerinde ilk akla gelen isimdir. Yılda maksimum 3 proje kabul eden Samit Garg, varoluş amacını yapılmamışı yaratmak diye tanımlayıp, düğün organizasyonlarında mekan neresi olursa olsun bütün dünyadan duayenleri bir araya getirerek etkinliklerini büyütmeyi tercih eder.

Tomas De Byrune: Avrupa’nın en ünlü çiçek dekoratörlerinden olan sanatçı, büyük mekan çiçek süsleme ilgisi ve deneyiminden dolayı düğün sektöründe populer isimlerden birisi olup, dünyanın her yanında zengin ailelerin düğünlerinde tasarım hizmeti vermiştir. Oldukca meşakkatli ve masraflı bir sektörde ünlenmiş olan sanatçı, ilk defa İstanbul’a gelmektedir.

Ali Bakhtiar: Güney Fransa ve Dubai’de ofisleri bulunan Ali Bakhtiar, Ortadoğu’nun en popüler dekor tasarımcılarından biri. Zengin ailelerin Avrupa, Amerika ve Asya’daki organizasyonlarının dekor tasarımlarını yapıyor. İran asıllı tasarımcı, 20 senedir sürdürdüğü mesleğinde sadece ailelere değil, pek çok kurumsal firmaya da hizmet veriyor.

Benny Avisar: İsrailli Sky Production firmasının kurucusu ve ortaklarından olan Benny Avisar, 30 yıldan bu yana eğlence ve etkinlik sektöründe highend projelere imza atmış bir isimdir. Avrupa, Ortadoğu ve Asya’da yaptığı organizasyonların yanı sıra Türkiye’de de düğün sektöründe imzası bulunmakta. Kariyerine sanatçı organizasyonları ile başlamış olan Benny, daha sonra Mc Kenn Erickson adına kurduğu Momentum firması ile İsrail dışında Londra, Paris ve New York’ta çalışma firsatı bulmuş, akabinde 1998’te Tal Leibovitch ile kurup halen devam ettiği Sky Production bünyesinde eğlence sektörünün duayeni olarak ismini korumakta.

Duygu Kuşkulu: 23 senelik aktif turizm hayatından sonra kurumsal etkinliklerde ve uluslararası düğünlerin organizasyonlarına hizmet etmeye başlayan Duygu Kuşkulu, firması Crystal Concepts ile Türkiye’de düğün yapmak isteyen yabancı ailelere Türkiye’yi tanıtmaya çalışıyor. Bunun için de sektörün önde gelen isimleriyle çalışmayı tercih ediyor. Dünyanın hemen her ülkesinden Türkiye’ye gelen misafirlere hizmet veren Crystal Concepts, yabancıların kültürel beğenilerine uygun tasarım programları ile Türkiye’yi lüks seyahat tutkunlarına sunuyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su