Editör

Vefa Zat Hayatını Kaybetti

Vefa Zat Hayatını Kaybetti
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Sofra adabının üstadı, barmenlerin duayeni ve turizmci Vefa Zat hayatını kaybetti.

Eğlence kültürü alanındaki öncü faaliyetleri ile bilinen barmen, yazar ve turizmci Vefa Zat, 78 yaşında yaşama veda etti. Bundan 1,5 ay önce kalp krizi geçiren Zat, evinde tedavi altındaydı.

Samatya’da 1940 yılında Bülent’in Esnaf Meyhanesi’nde miço olarak başladığı profesyonel meslek yaşamını, 1955’ten itibaren duayen bir barmen haline geleceği Hilton’da sürdüren Vefa Zat, 1960’larda yönetici konumuna yükseldi. 1980’de Hilton’dan emekli olduğunda servis yaptığı tarihi şahsiyetler arasında İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Kraliçe II. Elizabeth, Charles de Gaulle, Şah Rıza Pehlevi gibi devlet büyükleri ve Louis Armstrong’tan Liz Taylor’a, Jerry Lewis’ten Dr. Christian Bernard’a, Benli Belkıs’tan Ümit Deniz’e uzanan pek çok renkli sima bulunuyordu. 

Vefa Zat

Emekliliğinde çeşitli turistik tesislerde yöneticilik yapmaya devam eden Vefa Zat’ın asıl uğraşı yazı oldu. İlkin pratisyen eğitimci olarak verdiği dersleri ve hayat boyu biriktirdiği mesleki notlarını ‘Barmeniniz Diyor ki’, ‘Şerefe’, ‘Uluslararası Kokteyller’, ‘Servis-Bar ve Kokteyl Rehberi’, ‘Kokteyl Sanatı: Lezzetlerle Dans’ gibi kitaplarda derleyip genç profesyonellere aktardı. Ancak 1994’te yayımlanan ‘Âdâbıyla Rakı’ ve ‘Çilingir Sofrası’ kitabıyla birlikte her dönemde bir parçası olduğu rakı kültürüyle ilgili araştırmalara ağırlık verdi. Ardından gelen ‘Eski İstanbul Meyhaneleri’, ‘Biz Rakı İçeriz’ kitapları genişleyerek süren bu çabanın yansımasıydı. Eğlence hayatının farklı renklerini tarihsel perspektif içinde anlattığı ‘Eski İstanbul Barları’, ‘Eski İstanbul Otelleri’ ve kendi anılarını aktardığı ‘Barmen: Suriçi’nde Hilton’a Yudum Yudum İstanbul’ kitapları yayımlandı. Şair yanını ise “esrik şiirler” diye adlandırdığı ‘Ömür Çiçekleri’ kitabına yansıttı. Dünya Rakı Haftası’nın gelenekselleşmesine öncülük eden üstat, Türkiye’nin ilk rakı portalı Büyükkeyif ve Türkiye meyhaneler portalı Meyhanedeyiz.biz’deki köşe yazılarını sürdürüyordu.

Vefa Zat

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su