Kadir Toprakkaya

TÜROB Başkanı Müberra Eresin: İspanya’yı yakalarız

TÜROB Başkanı Müberra Eresin: İspanya’yı yakalarız
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın kurulmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Turist akınından bıkan ve halkın artık “Turist istemiyoruz” pankartlarıyla gösteriler düzenlemeye başladığı İspanya’nın, bu başarıyı tanıtım ajansı Turespana sayesinde yakaladığı konuşuluyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin de İspanya’nın bu denli turist akınına uğramasında Turespana’nın katkısının büyük olduğunu düşünenler arasında yer alıyor.

ARTIK PROJE ZAMANI

Akşam Gazetesi’nden Şenay Büyükköşdere’ye röportaj veren Müberra Eresin, konuyla ilgili görüşlerini açıklarken ülkelerin tanıtım ajanslarından sağlanan kaynakla dünyadaki önemli yazarlara kitaplar yazdırdığını, önemli yönetmenlere filmler çektirdiğini belirterek; “İzleyen kişi o filmi bir ülkenin finanse ettiğini bilmez ama o ülkenin gizli reklamı yapılır. Oluşacak bütçeyle Türkiye de artık böyle projelere girebilir. İspanya, ‘bu kadar turist fazla’ noktasına 17-18 yılda geldi. Bizim o kadar sürmez, çünkü biz daha proaktifiz” dedi.

Berkan ünlü
HAYALDEN ÖTE OLAMAZ

İspanya’nın turizmde bu kadar ileri oluşunu yaklaşık 20 yıldır İspanya’da yaşayan biri olarak özetleyen Berkan Ünlü ise, bunun bir hayalden öte olamayacağı görüşünde. İspanya’nın Türkiye’den daha küçük bir ülke olmasına rağmen tarihi mirasına büyük oranda sahip çıktığını, 51 şehrinin tamamında dağlarından taşlarına kadar tarihi değerlerini önemle koruduğunu dile getiren Ünlü; “Romalılardan Vizigotlara, Emevilerden İspanyollara her köyden tarih fışkırmaktadır. Kültürel olarak ziyaret edilebilecek alanları ve eserleri bizden çok daha fazladır” şeklinde konuştu. Berkan Ünlü, sözlerine şöyle devam etti:

Paskalya
HER ŞEY DAHİL YOK, HATTA HİÇBİR ŞEY DAHİL DEĞİL

“İspanya’da ‘her şey dahil’ diye bir sistem yok, hatta hiçbir şey dahil değil. Asla turist kazıklanmaz. İşletmelerde, tarihi eser ve müze girişlerinde ‘turiste özel’ fiyat çekilmez. Turist kazıklamak için açılmış özel mekânlar bulunmaz. Sonunda hesabın ne geleceği belli olmayan yerler yoktur. Hepsi içeri girdiğiniz an size fiyat listesinin bulunduğu menüyü takdim eder. Hatta çoğu mekân kapıya menüyü koyar. Daha içeri girmeden neyin ne olduğunu ve fiyatını bilirsiniz.

Müberra Eresin
TAKSİCİLER TURİST DOLANDIRMAZ

İspanya’da özgürlükler en yüksek düzeyde yaşanmaktadır. Taksiciler turist dolandırmaz. Kimse kıyafetinize karışmaz, laf atmaz, taciz etmez, tecavüz etmez. En muhafazakâr bilinen yerlerde bile eşinizin elini tutarak yürüyebilir, hatta öpebilirsiniz. Bundan ötürü dayak yemezsiniz.

Paskalya
ARTIK APTAL TURİST YOK!

Beş bin kilometreye yakın tüm sahil ve plajlara giriş ücretsizdir. Özel turist polisi vardır. Bir sorunla karşılaşırsanız hemen yardımcı olur ve sorunu halleder. Artık içinde bulunduğumuz zamanda ziyaretçiler neyin ne olduğunu çok iyi biliyor, artık aptal turist yok!”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su