Haber Merkezi

Türkiye Müteahhitler Birliği, Rusya Büyükelçisi’ni ağırladı

Türkiye Müteahhitler Birliği, Rusya Büyükelçisi’ni ağırladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin geleneksel hale getirdiği “Gündem” toplantılarının bu seferki konuğu, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov oldu. Rusya Devlet Başkanı Putin’in 11 Ekim’deki Türkiye ziyareti öncesi sorunların ve çözüm önerilerinin ortaya konulması açısından büyük önem taşıyan toplantı, Türkiye Müteahhitler Birliği üyelerinin yanı sıra ilgili bakanlık temsilcileri, bürokratlar ve Türkiye’de görev yapan çok sayıda büyükelçinin katılımıyla Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirildi.

Toplantıda ev sahipliği yapan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, açılış konuşmasında iki ülke arasında yaşanan gerilimin aşılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Yenigün; “Türk müteahhitleri olarak, Rusya ile Türkiye arasında kökü tarihin derinliklerine uzanan dostluk ve işbirliğinin her alanda artarak devam etmesini çok önemsiyoruz” dedi. 1988-2015 yılları arasında Rusya’da üstlenilen 1941 projenin toplam bedelinin 65 milyar dolar olduğunu vurgulayan Mithat Yenigün; “Rusya ve Türkiye’nin ekonomik işbirliği sadece ülke ekonomilerinin değil, tüm bölgenin yararınadır” diye konuştu.

Türkiye Müteahhitler Birliği

İİLK BEKLENTİMİZ, FİRMALARIN SERBESTÇE TEKLİF VEREBİLMELERİ

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde faaliyet gösteren firmaların ivedilikle çözülmesi gereken sorunlarını şöyle sıraladı: “İlk beklentimiz, Türk firmalarının yeni ihalelere katılmasını engelleyen 28 Kasım ve 29 Aralık tarihli kararnamelerin yürürlükten kaldırılması ve üye firmalarımızın geçmişte olduğu gibi ihalelere serbestçe teklif verebilmeleridir. Genel vize uygulamalarında yapılmış olan değişiklik her iki ülke menfaatini olumsuz yönde etkilemekte olduğundan, mümkün olan en kısa sürede iki ülke arasında vizesiz seyahat uygulamasına geçilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Firmalarımızın teklif hazırlama ve verme aşamasında üst düzey yetkililerine uzun süreli ve çok girişli vize sağlanması öncelikli talebimizdir. Benzer şekilde, inşaat malzemelerinin temininde ve dolayısıyla inşaat sürelerinde problem yaşanmaktadır. Türk menşeli malzemeler Rus gümrüklerinden normal sürelerde geçememekte, gümrük kontrolleri çok uzun sürmektedir. Bu çok önemli konuları, ilgili Rus makamlarına iletmek üzere Sayın Büyükelçi’den destek bekliyoruz.”

Türkiye Müteahhitler Birliği

“SON DÖNEMİN EN DERİN KRİZİNİ AŞMIŞ BULUNUYORUZ”

Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov ise, konuşmasına “İki ülke liderlerinin girişimiyle aslında son dönemin en derin krizini aşmış bulunmaktayız” sözleriyle başladı. Şu anda ilişkileri eski seviyesine döndürmeye yönelik çaba gösterdiklerini belirten Karlov; “İki liderin yaptığı zirvede ilişkilerin eski seviyeye getirilmesi hedefiyle çok kapsamlı önlem paketi dizayn edildi. Halihazırda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere dair 2016-2019 orta vadeli program üzerinde çalışılmaktadır. Temennimiz, bu programın en kısa zamanda imzalanması ve bir nevi yol haritası konumuna gelmesidir” diyerek, konuşmasının devamında şu açıklamalarda bulundu:

“TÜRK AKIMI İÇİN TARİHİ BİR SAYFA”

Türkiye ile Rusya arasındaki hizmet satınalma ve yatırımlar anlaşmasına değinmek istiyorum. Bu anlaşma imzalandıktan sonra ilişkilerimizde hem ticari anlamda, hem de yatırım anlamında yeni bir fırsat yakalayacağız. Türk Akımı Projesi inşaatına başlamamıza imkan verecek bir işbirliği anlaşması, tarihi bir sayfa olacaktır. Bu tamamen Sayın Erdoğan’ın ve Türk hükümetinin Türkiye’yi uluslararası bir enerji hub’ına dönüştürme projesi ile uyuşmaktadır. Türk-Rus Ortak Yatırım Konseyi ve Fonu’nu aslında çoktan kurmuş olmalıydık. Bunun kurulmasıyla birlikte, ki bunun ticari hacmi en az 1 milyar dolar olacak, karşılıklı olarak diğer ülkelerin piyasalarına ortaklaşa çıkma fırsatı yakalayacağız.

“SOÇİ İÇİN MİNNETTARIZ”

Rusya’daki inşaat işleri piyasasında Türk şirketleri, itibarlarını hakkıyla kazanmışlardır. Bazı yıllarda Rusya’da gerçekleşmekte olan inşaat projelerinin toplamında Türk müteahhitlere düşen pay, 3’te birini oluşturuyordu. Tamamlanmış 1571 projenin toplam mahiyeti, 1989 ile 2015 yılı arasında 55.7 milyar dolardır. ENKA, Rönesans, Ant Yapı, Gama ve İÇTAŞ bunların arasında. Bu liste çok uzun. Özellikle bahsettiğim firmaların Soçi’deki Kış Olimpiyatları Projesi’nde aldıkları rol ve üstlendikleri görevler unutulmaz. Hatırlayacağınız gibi Devlet Başkanımız Putin, Sayın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na bu konuda ayrıca minnettarlığını ifade etmiştir.

“DÖNMENİZİ BEKLİYORUZ”

Türk müteahhitlerinin Rusya’ya dönmelerini bekliyoruz. Diğer taraftan, bu sürecin çok kolay ve hızlı olacağını söylemek yanlış olur. Malumunuz ekonomi hareketsiz kalmaz. İlişkilerimizin durgun olduğu 7 aylık dönem içerisinde, ikili ilişkilerimize çok ciddi zararlar verilmiştir. Türk müteahhitler yerine hem Rus müteahhitler hem diğer ülkelerden müteahhitler gelmiştir. Şu anda kaybedilen pozisyonları yeniden yakalamak adına acil ve enerjik önlemleri almak, Türk iş dünyasına düşer. Şu anda tüm Türk şirketleri saygıyla hatırlanıyor ve bekleniyor.

“SİBİRYA VE UZAKDOĞU’YA GİTME ZAMANI”

Ticari hacim açısından işlerimizin yüzde 70 ile 80’i özellikle Moskova Bölgesi, Saint Petersburg ve Tataristan’a ait. Şu anda Türk iş dünyası için Rusya’nın diğer bölgelerine gitme zamanı gelmiştir. Ve özellikle Sibirya ve Uzakdoğu taraflarına… Yaklaşık 1 buçuk sene önce Rusya Federasyonu’nda mevzuatta öncelikli gelişim bölgeleriyle ilgili bir kanun yasalaştı. Bu öncelikli gelişim bölgelerinin çoğu Rusya’nın uzak doğusunda kurulacak. Bu bölgelerde özelllikle inşaat sektöründe çok ciddi hareketlilik olacak. Temennimiz, bu çalışmalara Türk şirketlerinin aktif şekilde katılması ve sadece inşaat alanında değil, yatırımcı konumuyla da katılmaları. Kabul edilmiş öncelikli gelişim bölgeleri kanunu, çok ciddi teşvikler öngörmektedir. O bölgelere girecek, yatırım yapacak firmalara ciddi vergi muafiyetleri tanınacak; Gelir vergisinden, gayrimenkul, arsa kullanım vergisi, serbest gümrük sahası vs. Özetle yakın gelecekte Sibirya ve Uzakdoğu bölgeleri, çok canlı bir inşaat alanına dönüşecek.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su