Cenay Toprakkaya

Türk yatırımcıların yeni gözdesi; Özbekistan

Türk yatırımcıların yeni gözdesi; Özbekistan
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye ile yeni İpek Yolu rotasının merkezinde bulunan Özbekistan arasında ticaretin geliştirilmesi için yeni bir dönem başlıyor. Ekonomide açılım politikasını devreye koyan Özbekistan, Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuyor.

Bu fırsatı değerlendirmek isteyen İstanbul Ticaret Odası (İTO), Avrasya’nın yeni ilgi odağı Özbekistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. İnşaattan enerjiye, tekstilden mobilyaya birçok sektörden 80’i aşkın iş adamıyla Taşkent’e gelen İTO, hem sektörel ikili iş görüşmeleri yaptı, hem de Özbek-Türk İş Forumu ile yatırım fırsatlarını masaya yatırdı.

KUÇKAROV: TÜM SEKTÖRLERDE LİBERALLEŞME ADIMLARI ATIYORUZ

Forumun açılışında konuşan Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov, Türkiye’nin Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu vurgulayarak; “Halklarımız ortak dini ve kültürel değerleri taşıyor. Halklarımız arasındaki işbirliğinin gelişmesini istiyoruz ve Türkiye’yi uzun vadeli stratejik ortak olarak görüyoruz” dedi.  Özbekistan’ın yakın dönemde gerçekleştirdiği ekonomik reformlardan  da bahseden Kuçkarov, yabancı yatırımlarla ilgili engellerin kaldırıldığını, tüm sektörlerde liberalleşme adımlarının atılmakta olduğunu kaydetti.

YATIRIMCILARA ÜCRETSİZ BİNA VE ARAZİ

Öncelikli olarak tarım, tekstil, eczacılık, elektrik, kimya, turizm, deri ve ayakkabı sektörlerinde işbirliklerinin yapılabileceğine işaret eden Camşid Kuçkarov; “Cumhurbaşkanımız bize öyle bir talimat verdi ki, Türkiye ile aramızdaki yatırım ve ticaretin geliştirilmesini öncelikli hedef olarak ortaya koydular. Yeter ki yatırım yapın, ücretsiz bina ve arazi tahsis edebiliriz. Gümrük ve vergi imtiyazları, onun dışında başka imtiyazlar da verebiliriz” ifadelerini kullandı.

Özbekistan

ÇAĞLAR: BURADAN İŞ ÇIKARMADAN GİTMEK YOK

İTO Başkanı İbrahim Çağlar ise, Özbekistan’ın Çin’in başlattığı yeni İpek Yolu projesinin tam merkezinde konumlandığına dikkat çekerek; “İki ülke dilde bir, fikirde birdir. Tarihimiz bir, kökümüz bir, özümüz bir. Yatırımlarda da, ticarette de beraber olmalıyız. Buradan iş çıkarmadan gitmek yok. Hep birlikte oturacağız, anlaşacağız, ortaklık kuracağız” açıklamasında bulundu.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DIŞ TİCARET HACMİ GİDEREK ARTIYOR

İTO olarak gerek bürokratik işlemlerle ilgili konularda, gerek yatırım veya iş fikri konularında, her türlü bilginin paylaşımı konusunda Özbek iş adamlarının yanında olduklarını ifade eden Çağlar; “Ayrıca Özbekistan gibi Türkiye’de de birçok iş fırsatı var. Biz, İTO olarak her türlü desteğe hazırız. Türkiye ve Özbekistan arasındaki dış ticaret hacmi 2000’li yılların başında 168 milyon dolar iken, geçen yıl bu rakam 7,4 katına çıkarak 1 milyar 242 milyon dolara ulaştı. Kısa zamanda 3 milyar dolarları ve hatta üzerini konuşuyor olmalıyız. Bunu başaracak irade ve güç her iki ülkede var” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor