Kadir Toprakkaya

Türk sineması Montreal’de sahneye çıktı

Türk sineması Montreal’de sahneye çıktı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

montreal-film-festivali-7

Kültür ve Turizm Bakanlığının son yıllarda en çok üzerinde durduğu tanıtım stratejilerinden birisi olan ve uluslararası alanda büyük başarılar kazanan Türk sinemasının son durağı Montreal oldu.

Sinema sanatını stratejik bir sektör olarak gören Kültür ve Turizm Bakanlığı dünyanın dört bir tarafında düzenlenen önemli sinema etkinliklerinde Türkiye ve Türk sinemasının tanıtımına büyük destek veriyor. Dünyanın en önemli film festivallerinde yer alan Türk filmleri büyük başarılara imza atarken yeni fikir, proje ve teknoloji alışverişleri yapılıyor. Kültürel diplomasi için de büyük fırsat olarak değerlendirilen etkinlikler ile turizm ve tanıtıma da katkı sağlanıyor.

Bu yıl 40’ıncı kez gerçekleşen, Kanada’nın en eski ve Kuzey Amerika’nın en önemli film festivallerinden birisi kabul edilen “Uluslararası Montreal Film Festivali”nde Türkiye konuk ülke olarak yer aldı.

Isabelle Adjani ve Willem Dafoe gibi dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarının da yer aldığı etkinlik, Türkiye ve Türk sinemasının bölgedeki tanıtımına büyük katkı sağladı.

Festivalin “ana yarışma” bölümünde Türk filmleri ödül için yarışırken “Turkish Film Focus” seçkisinde de bir çok film de izleyiciyle buluştu.

Yönetmen Seren Yüce’nin “Rüzgarda Salınan Nilüfer” filmi, “World Film Competition” bölümünde, yönetmen Hande Gözde Kural’ın “Toz” filmi ile yönetmen Görkem Yeltan’ın “Yemekteydik ve Karar Verdim” filmi, “First Films” bölümünde, yönetmen Can Yücel’in “Yaktın Beni” filmi ise “Regard” bölümünde ödül için yarıştı.

Türkiye’nin konuk ülke olmasından dolayı gerçekleştirilen “Turkish Film Focus” bölümünde ise yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Kasaba” ve “Koza”, Ufuk Bayraktar’ın “Kümes”, Emre Konuk’un “Çırak”, Bedir Afşin’in “Son Kuşlar” filmleri ile Türk sinemasının mihenk taşlarından Ömer Lütfi Akad’ın önemli klasiği “Gelin” filmi sinemaseverlerle buluştu.

montreal-film-festivali-6

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su