Kadir Toprakkaya

Turizmciler Diyarbakır’da buluştu

Turizmciler Diyarbakır’da buluştu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Diyarbakır, tur operatörleri ve turizm sektörü temsilcilerine ev sahipliği yaptı. Aralarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine turlar düzenleyen seyahat acenteleri yetkililerinin de bulunduğu yaklaşık 40 kişilik gruba, bölgenin turizm değerleri hakkında bilgi  verildi.

Üç gün süren ziyaretin son gününde bir de çalıştay düzenlendi. Diyarbakır Garden Inn Otel’de “Turizm Sektör Buluşması” başlığı altında gerçekleşen buluşmaya; AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Emniyet Müdürü Tacettin Arslan, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Dicle Üniversitesi Rektörü Talip Gül ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

BİR MİLYON TURİST HEDEFİ

Çalıştay kapsamında iki de sunum yapıldı. Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, turist sayısının 250 binlerden 50 binlere düştüğünü, ancak yeni yapılan çalışmalarla 1 milyon turist hedefine ulaşabilmenin mümkün olabileceğini anlattı. Yrd. Doç. Dr. Aytaç Coşkun ise, bölge için önemli bir turizm potansiyeli taşıyan Zerzevan Kalesi’ndeki restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

KÜLTÜREL ESERLERİN TURİZME KAZANDIRILMASI İÇİN 100 MİLYON TL HARCANDI

Böylesine önemli bir kentin tarihi değerleri ve doğal güzelliklerini Türkiye ile dünyaya anlatmak için önemli bir etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Vali Hüseyin Aksoy; “Diyarbakır’da kültürel eserlerin korunması ve turizme kazandırılması konusunda son 10 yılda yaklaşık 100 milyon liraya yakın harcamayla farklı noktalarda önemli çalışmalar gerçekleştirildi” dedi. Kentte bin 260 civarında tescilli eserin bulunduğunu dile getiren Aksoy; “Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almış olması, önemli bir değer olarak dünya literatüründe konuşulmasını da gündeme getirmiştir. Bu durum kentimize olan ilgiyi önümüzdeki günlerde daha da artıracaktır” şeklinde konuştu.

Gökova Bisiklet Turu

ŞİMDİ DİYARBAKIR’A GİTME ZAMANIDIR

Sözlerine “Şimdi Diyarbakır’a gitme zamandır” diye başlayan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise; “Biz bu ülkenin çimentosuyuz, sektör olarak vatana borcumuz var. Bu ülkede kazandık, şimdi borç ödemeye geldik. Biz buraya aş, ekmek getirdiğimiz takdirde sokaktaki, caddedeki, bayırdaki, dağdakini de kurtarmış olacağız. Bu da bizim vazifemiz” ifadelerini kullandı.

81 VİLAYETİMİZDEN DİYARBAKIR’A KÜLTÜR TURLARI

Türkiye’nin birliği ve beraberliği için herkese görev düştüğünü belirten Ulusoy; Diyarbakır’ın bir moda değil, marka kent olduğunu, buranın Dubai olmadığını ve 10 bin yıllık tarihi bulunduğunu dile getirdi. Ulusoy, kentin ‘ben tarih kokuyorum, beni yalnız bırakmayın’ mesajı verdiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Ben de diyorum ki Diyarbakır’a gidin. Çünkü tarihiyle, kültürüyle, folklörüyle, mutfağıyla çok önemli bir kent. 81 vilayetimizden Diyarbakır’a, buradan da diğer vilayetlerimize kucaklaşma turlarını başlatacağız. Ramazan’dan sonra ilk turumuzu Rize’den Diyarbakır’a, Diyarbakır’dan da Rize’ye başlatıyoruz.

Diyarbakır

EĞER HUZUR, BARIŞ, EKMEK VARSA ORADA KAVGA YOKTUR

Benim için Diyarbakır ve Trabzon’un, Trabzon ile Van’ın, İstanbul ile Şırnak aynı anlam taşımaktadır. Bizi biz yapan değerlerin başında bu geliyor. 1970’li yıllarda geldiğim Diyarbakır’da bir otel yokken, şimdi birçok otelin bulunduğunu görüyorum. Eğer huzur, barış, ekmek varsa orada kavga yoktur. 2018 yılının Mart ayında, vücudunda hayat olan bu kentte İnanç Sempozyumu yapacağız ve geniş bir katılımla dünyaya ses veren, bir arada yaşamayı bilen insanların ne şekilde huzur içerisinde yaşadıklarını göstereceğiz. Bu toprakların bize ihtiyacı var. Şimdi borcumuzu ödemek mecburiyetindeyiz. Biz elimizden geleni yapmak arzusundayız.

Çalıştay daha tamamlanmadan ilk sonuçlarını da vermeye başladı. Önemli tur operatörlerinden ANI Tur’un Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal; “Anı Tur olarak Diyarbakır’ın destinasyonlarımız arasına eklenmesi konusunda şimdi talimat veriyorum” mesajı verdi…

BERABER YAŞIYORUZ, BERABER PAYLAŞACAĞIZ.

Bir Karadenizli olarak devletime söz veriyorum, Diyarbakır için elimizden geleni yapacağız. Bu bizim milli vatan borcumuzdur. Bu borcumuzu ödemekten çekinmeyeceğiz. Seyahat acentelerimiz bölgeye yönelik turlarına Diyarbakır’ı da dahil edecek. Bu ülkenin güzelliklerini beraber yaşatmayı, beraber paylaşmayı, beraber kucaklaşmayı bir kez daha göstereceğiz. Kentte kültür varlıklarını, gastronomiyi, gezmeyi, eğlenmeyi, yürüyüş mekanlarını hep birlikte gördük. Beraber yaşıyoruz, beraber paylaşacağız. Bu şehirde hayat var. Akşam müziğiyle, yöresel yemekleriyle, rahatlığıyla bambaşka bir Diyarbakır gördük.”

Etkinlik öncesinde konuklara kentin en önemli eserleri arasında yer alan, Dicle Nehri üzerindeki 10 Gözlü Köprü’de bir folklor gösterisi izletildi…

Buluşmanın son bölümünde TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ahmet Sayar, katılımcıların sorularını yanıtlayarak çözüm önerilerini dinlediler…

One Response to Turizmciler Diyarbakır’da buluştu

  1. Pingback: Turizmciler Diyarbakır’da buluştu. – Zerzevan Kalesi Resmi Sitesi

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su