Haber Merkezi

Turizmciler “10 günlük tatil” bekliyor

Turizmciler “10 günlük tatil” bekliyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yılda yaklaşık 3 milyon gecelemeyle iç turizmin lideri Balıkesir ile Çanakkale’nin Bozcaada ve Gökçeada ilçelerindeki turizmciler, 30 Ağustos ile birleşen Kurban Bayramı tatilinin, pazartesi ve salı günlerinin de dahil edilerek 10 günlük tatil şeklinde uzamasını bekliyor.

Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Havran ve Edremit ilçelerinin yer aldığı, 145 kilometre sahil şeridine sahip Edremit Körfezi ile Bozcaada ve Gökçeada’da, tatilin uzaması halinde turizm hareketliliğinin artacağı belirtildi. Edremit Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Yahya Yavuz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesindeki pazartesi ve salı günlerinin Kurban Bayramı tatiline ilave edilmesiyle, normalde 6 gün olan tatilin 10 güne çıkacağını söyledi.

BEKLENTİ YÜKSEK

Yavuz, bu yıl turizmcilerin beklentilerinin çok yüksek olduğunu, ancak beklentilere henüz cevap bulamadıklarını ifade ederek; “Bölgemiz özellikle yerli turistlerin tercihi. Otelciler olarak Kurban Bayramı’nda 30 Ağustos’tan önceki pazartesi ve salı günlerinin de tatil ilan edilmesiyle 10 günlük bir tatil süreci beklentisi içerisindeyiz. Bununla ilgili çalışmaların yapıldığını duyuyoruz ama henüz bir netlik kazanmadı” şeklinde konuştu. Beklentilerinin bu konuda yüksek olduğuna dikkat çeken Yahya Yavuz, şunları söyledi:

YOĞUN TALEP SÖZ KONUSU

“3-4 günlük tatillerde başı ve sonunda birer gün erken çıkışlarla gittiği için misafirler, bayram tatillerinde pek bölgemize gelmiyor. Biz 10 gün olarak bayram tatilini geçirmek istiyoruz. Bu konuda da Bakanlığın gerekli açıklamaları bir an önce yapmasını bekliyoruz. Emeklilerin dışında memur arkadaşlarımız da bu dönemi tercih ediyor. Özellikle yaz ayına gelmesiyle kendi tatillerinden kullanmadan bu 10 günlük süreci çok iyi değerlendiriyorlar ve bölgemize talep çok yüksek oluyor.”

ESNAF VE TURİZMCİLER İÇİN CAN SUYU OLACAK

Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm Geliştirme ve Hizmet Birliği (AYTUGEB) Genel Sekreteri Ümit Özgültekin ise tatilcilerin birer günü geliş gidiş için ayırdığını, dolayısıyla kısa süreli tatillerde beklenen faydanın sağlanamadığını söyledi. Özgültekin, bayram tatilinin 10 güne çıkarılmasının esnaf ve turizmciler için “can suyu” olacağını vurgulayarak; “Önümüzdeki Kurban Bayramı tatilinin 9 ya da 10 gün olmasını yetkililerden istiyoruz. Eğer talebimize kulak verirlerse, bence iyi bir Kurban Bayramı geçiririz. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda 9 günlük bir tatil olmuştu. Gerçekten iyi bir bayram süreci yaşamıştık. Ondan öncesindeki Ramazan Bayramı da 9 gündü. Bu iki bayramda neredeyse turizm sezonunu toplamıştık. Fakat bu yıl Ramazan Bayramı’nın 3 gün olması nedeniyle fırsatı kaçırdık” dedi.

KUZEY EGE’DEKİ TURİZMCİLER BÜYÜK BİR UMUTLA BEKLİYOR

Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Derneği Başkanı Hatice Arga da Kuzey Ege’deki turizmciler olarak büyük bir umutla Kurban Bayramı’nı beklediklerini vurguladı. Arga, tatilin 10 güne çıkarılmasını beklediklerini belirterek; “Eğer bu sağlanırsa turizm bölgelerindeki esnafın yüzünün güleceğine inanıyorum. Kurban Bayramı tatilinin iki gününün yollarda geçmesi nedeniyle tatilci için pek cazip gelmediğine inanıyorum. Tatil uzatılacak olursa, cazip hale dönüşecektir. Bunun sonucunda da en azından turizm yatırımcısı için bu durum adeta bir can suyu olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

10 günlük tatil

BOZCAADA VE GÖKÇEADA TATİLCİLERİ BEKLİYOR

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, adada 2017 turizminin iyi başladığını, hatta Mayıs ayında Ağustos’u aratmayan bir yoğunluk yaşadıklarını anımsattı. Yılmaz, Haziran’da ise Ramazan nedeniyle biraz yavaşlama olduğunu, ancak Ramazan Bayramı’ndan bu yana Bozcaada’nın alışılagelmiş bir turizm sezonu geçirdiğini belirtti. Kurban Bayramı tatiline yönelik adadaki turizm işletmelerinin şimdiden rezervasyon almaya başlandıklarını anlatan Başkan Yılmaz, şöyle devam etti:

BAYRAMA HAZIRIZ

“Adada günler, hatta aylar öncesinden zaten bayram için rezervasyonlar vardı. Bayram tatilinde de güzel bir yoğunluk yaşayacağız. Bu bilgiler şimdiden kesinleşmeye başladı diyebilirim. Bayram tatilinin 10 gün olacağı söylentileri başladı. Bu henüz kesinleşmedi ama tabii biz 10 günlük tatil olmasını bekliyoruz. Bayrama hazırız, misafirlerimizi rahat ve huzurlu bir tatil geçirmeleri için bekliyoruz. Tatil 10 gün olursa, buna göre de önlemlerimizi artırırız. Bütün belediye personeli, zaten turizm sezonu boyunca neredeyse 24 saat esasına göre görev yapmakta. Amacımız hem ada halkının, hem de misafirlerimizin güzel bir ortamda zamanlarını geçirmelerine aracı olmaktır.”

SAKİN ŞEHİR GÖKÇEADA

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin da Kurban Bayramı tatilinde herkesi adanın bozulmamış doğası ve denizini keşfetmeye davet etti. Çetin; “Tatil 31 Ağustos itibariyle başlıyor. Pazartesi ve salı günleri de birleşirse toplamda 10 günlük tatil ortaya çıkıyor. Bu da güzel bir bayram tatili demek. Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak için Gökçeada Belediyesi olarak tüm hazırlıklarımız yapmış durumdayız. Güzel bir bayram tatili için herkesi Türkiye’nin en büyük adası, bozulmamış doğal ve tabiat harikası, sakin şehir Gökçeada’ya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor