Kadir Toprakkaya

Turizm yazarlarından Göller Yöresi’ne tam not

Turizm yazarlarından Göller Yöresi’ne tam not
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Isparta, Burdur, Antalya Valiliklerinin öncülüğünde, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) kamu ve özel kurumlar işbirliğiyle sürdürdüğü Batı Akdeniz’i tanıtım çalışmalarında olumlu çıktılar alınmaya devam ediliyor. Her yıl artan trendiyle binlerce turisti ağırlayan Göller Yöresi, bu kez Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FIJET) üyelerine ev sahipliği yaptı. FIJET Türkiye Başkanı Delal Atamdede, bölgenin turizm değerlerine hayranlıklarını ifade ederken, yörenin tanıtımı için çalışacaklarını, tecrübeleri ışığında her zaman işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

GÜL VE LAVANTANIN BAŞKENTİ

Geçtiğimiz ay Hürriyet Gezi Yazarı ve NTV Ayrıcalıklı Rotalar Programı Yapımcısı Saffet Emre Tonguç’un FIJET’e akredite olan TOURMAG Turizm Dergisi için yazdığı “Gül ve Lavantanın Başkenti Isparta” konulu kapak haberinin ardından bölgeye bir ziyaret planlayan FIJET Türkiye yönetimi, Isparta ve Burdur’u içeren keşif turu için Göller Yöresi’ne geldi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İÇİN ÖNERİLER ALINDI

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından bölgenin turizm potansiyelini tanıtmak ve sürdürülebilir turizm için önerilerin alınması amacıyla gerçekleştirilen üç günlük programa; FIJET Türkiye Başkanı Delal Atamdede, Başkan Yardımcısı Nilgün Şirin, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kurtoğulları, Turizm Yazarı Serap Gürses, TOURMAG Turizm Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Kadir Toprakkaya ile Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya’dan oluşan heyet katıldı.

VALİ, BELEDİYE BAŞKANI İLE TOPLANTI

Konuk heyet üyeleri; Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci, Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Göçer, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Mustafa Tutar ile Gökçay Gül Köşkü’nde yemekli toplantıda bir araya geldi. Vali Seymenoğlu’nun Göller Yöresi’nin turizm potansiyeli ve destinasyon hakkında ayrıntılı bilgiler verdiği FIJET heyetinin de tecrübelerini paylaştığı toplantıda; mevcut durum, neler yapılabileceği ve yol haritası hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

LAVANTA KOKULU KÖY; KUYUCAK

Göller Yöresi’nin turizm değerlerini yerinde görmek ve tespit etmek amacıyla ziyarete gelen FIJET heyeti, üç günlük programda ilk inceleme gezisini ‘Lavanta Kokulu Köy’ Kuyucak’a yaptı. Lavanta tarlalarını gezip bol bol fotoğraf çeken heyet, Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi’ni de ziyaret ederek yöneticilerle görüştü.

AHŞAP OYMALAR HAYRAN BIRAKTI

Heyet, Isparta Belediyesi’nin Turhan Yazgan Etnografya Müzesi’nde Isparta halıları ve her biri sanat eseri olan ahşap oymalarına hayran kaldı. Bir gün sonra sabah ilk olarak Isparta Belediyesi’nin Oymacılık Sanat Merkezi atölyesini gezen FIJET heyeti, ahşap üzerine oyma tekniğiyle işlenen 12 Dede Korkut hikâyesinin de tasvir edildiği büyük tabloları, yöresel motiflerle süslenmiş sandıkları, duvar süslemelerinin yanı sıra Vincent Van Gogh, Picasso gibi dünyaca ünlü ressamların ahşap üzerine işlenmiş tablolarından oluşan örneklere hayran kaldı.

Göller Yöresi
GÖLCÜK TABİAT PARKI’NI GEZDİLER

Eğirdir’de adayı gezen, ardından seyir tepesinde doğa harikalarından biri olan Eğirdir Gölü manzarasına karşı kahvelerini içip işletmecilere çeşitli önerilerde bulunan FIJET heyeti, bir gün sonraki programına kızılçam, karaçam, meşe, sedir, akasya, akçakesme ile maki türlerini barındıran ve adını krater gölünden alan Gölcük Tabiat Parkı’nı gezerek başladı.

Pisidia Antiokheia
PİSİDİA ANTİOKHEİA ANTİK KENTİ VE AZİZ PAUL KİLİSESİ

Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki Aziz Paul Kilisesi ve eserleriyle dikkat çeken Pisidia Antiokheia Antik Kenti’ni de gezen FIJET heyeti, Hristiyanlar için büyük önem taşıyan ve şu ana kadar sadece bodrum katı ortaya çıkarılan Aziz Paul Kilisesi’nde ayinler yapıldığını öğrendi. Yalvaç’taki keçecileri, dekoratif at arabası üreticisi ile Yalvaç Müzesi’ni de gezen heyet, hamursuz gibi yöresel lezzetlerinin de tadına baktı.

KIZILDAĞ MİLLİ PARKI, MAVİ SEDİR ORMANLARI

Şarkikaraağaç’taki Kızıldağ Milli Parkı’nı da yerinde gören FIJET heyeti, mavi sedir ormanları ile oksijen deposu olarak bilinen, astım ve KOAH gibi hastalıklara faydasını öğrendikleri Kızıldağ ile Gölcük’ün doğal güzelliklerinin kendilerini bir hayli etkilediğini aktardı.

UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ’NE ÖNERİLEN SAGALASSOS

FIJET Türkiye Başkanı Delal Atamdede başkanlığındaki heyet, Burdur’un Ağlasun ilçesinde yer alan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilen Sagalassos Antik Kenti’ni de gezdi. Atamdede, heyet olarak Isparta ve bölgenin gül ve lavantanın yanı sıra tarih, doğa, inanç turizmi gibi farklı alanlara sahip turizm potansiyelinden etkilendiklerini, FIJET tarafından verilen ve turizm dünyasının en prestijli ödülleri arasında gösterilen uluslararası “Golden Apple Award” (Altın Elma) için yörenin aday gösterilmesi dahil turizm konusunda her zaman işbirliği ve desteğe hazır olduklarını kaydetti. FIJET heyeti, Göller Yöresi’ndeki Salda Gölü, Kiybra Antik Kenti, Akçaköy Lavanta Deresi, Davraz Kayak Merkezi, Yazılı Kanyon, Melikler Yaylası gibi birçok turizm değerini de görmek için tekrar geleceklerini belirterek Isparta’dan ayrıldı.

Göller Yöresi

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su