Hüseyin Kurtoğulları

Turizmi pazarlamak…

Turizmi pazarlamak…
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ünlü gezgin ve dünyanın “ilk turizm yazarı” Marco Polo’yu anmak üzere FIJET Türkiye (ATURJET) olarak davetli olduğumuz Zagreb’de üç güzel gün geçirdik. FIJET (Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu), Hırvatistan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Hırvatistan Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle 13 Aralık 2018 tarihinde sekizincisi düzenlenen toplantı ve ödül töreni, turizm açısından büyük başarıya ulaştığını gözlemlediğimiz Hırvatistan’ın bu konuda ne kadar iddialı olduğunun ve hız kesmeyeceğinin en güzel kanıtı idi.

FIJET Başkanı Tijani Haddad’ın yanı sıra FIJET Türkiye (ATURJET) Başkanı Delal Atamdede ve diğer FIJET Yönetim Kurulu Üyeleri ile Hırvatistan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hrvoje Zovko da toplantıya katılanlar arasındaydı. Hırvatistan’ın turizme değer veren sempatik ve güzel Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç, toplantı sonrasında FIJET Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek, ülkesine gösterilen ilgi ve katkılarından dolayı herkese teker teker teşekkür etti.

turizm
TURİZME SÜREKLİLİK DESTEĞİ

Toplantı ve ödüllendirmenin amacı, turizm yazarları ve gazetecilerinin kendi yerel basınlarında Hırvatistan’ın doğal ve tarihi güzelliklerini, turistik sunularını ve Hırvat halkının yaşam biçimleri ile örf ve adetlerini yeni bir turizm ürünü ve destinasyonu olarak tanıtmalarını sağlamak ve seyahat hikâyeleri, röportaj, haber, köşe yazıları, fotoğraf veya video gibi görsel sunum yolu ile seyahat edenleri bilgilendirmek, özendirmek, böylece turizme süreklilik desteği sağlamak olarak tanıtıldı. Bir sonraki yıl toplantısı için daha fazla katılım sağlamak adına uçak biletlerimiz yollandı, katılımcı ülkeler en iyi otellerde ve en üst düzeyde ağırlandı. Turizmin ülke tanıtımına ve ekonomisine sağladığı katkı dikkate alınarak, turizme verilen önem konusundaki bu dersler (!) acaba kimlere ibret olmalı? Türkiye’yi tanıtmak üzere yaptığımız yurtiçi-yurtdışı seyahatlerde bizlere hiç katkısı olmayan Türk Hava Yolları geldi aklımıza.

AVRUPA’NIN EN İYİ CHRISTMAS ŞEHRİ

Hırvatistan küçük bir ülke olmakla beraber turizmde büyük işler başarmakta, hızlı adımlar atmakta. Sonuç olarak da 4 milyon 200 bin nüfuslu bu ülke, 2017 yılında 14 milyon 300 bin turist misafir etmiş, 11 milyar dolar döviz girdisi sağlamış, 2018’de ise turizm girdilerinde yüzde 20 artış açıklanmış. Son üç yıldır üst üste “Avrupa’nın En İyi Christmas Şehri” seçilen Zagreb, görülmeye değer bir Avrupa başkenti.

MARCO POLO HAKKINDA

Marco Polo, 15 Eylül 1254 yılında Dalmaçya’nın Korcula adasında doğmuştur. Bu tarihte ada Venedik koruması altında olduğu için İtalyanlar, Marco’yu sahiplenmeye çalışsalar da olay ortada, açık ve nettir. Korcula adası, bugün Hırvatistan’ın güzel ve popüler bir tatil yeridir. Marco Polo, Asya’ya 24 yıl süren bir seyahat yapmıştır. Kubilay Han’ın sarayında 17 yıl geçiren Marco, modern coğrafya biliminin de öncülerinden sayılmaktadır.

Hüseyin KURTOĞULLARI / Plan Tours Genel Müdürü

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su