Kadir Toprakkaya

‘Turizm sektörünü çok zor bir kış bekliyor’

Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Halil ÖNCÜ-  Kemer

Lara’da yer alan TRT Antalya Radyosu’nda ‘Akdeniz’in Sesi’ programına konuk olan turizm yazarı vewww.turizmdosyasi.com editörü Halil Öncü, turizmdeki gelişmeleri dinleyiciler ile paylaştı. Yapımcılığını Muhammet Irmak, Mustafa Cansız, Neslihan Pakel İl’in yaptığı Akdeniz’in Sesi programında spiker Hatice Aslan Ersan’ın sorularını cevaplayan Halil Öncü, İnternet ortamında gazetecilik yapmanın kolaylıkları ya da zorlukları, yazılı basına, televizyona, radyoya göre internet gazeteciliğinin durumu ile sektördeki son gelişmeleri dinleyiciler ile paylaştı.unnamed (1)

Amatör ruhumuz hep ön planda!
Halil Öncü internet gazeteciliği konusunda yaptığı açıklamasında, “İnternet gazeteciliği deyince aklımıza gelen tek şey anında habercilik oluyor. Programları takip ederek, sektördeki haberleri en kısa sürede yayına alıyoruz. Habercilikte amatör ruhumuz her zaman ön planda” dedi.

unnamed (2)

Sektörü zorlu bir kış sezonu bekliyor!
Programda bu yıl sektörün oldukça kötü bir sezon geçirdiğine dikkat çeken turizm yazarı Halil Öncü, turizm sektörünün çok zor bir kış geçireceğine dikkat çekti. Öncü, “ Bu yıl sektör oldukça zor bir yıl geçirdi. Kış sezonu da özellikle çalışanalar açısından oldukça zorlu geçecek. Çok sayıda otelin şu anda kapandığını görüyoruz. Burada çalışan personeller ne zaman açılacağı belli olmayan otellerinden ayrılarak yeni sezonu bekleyecekler. 2016 sezonunun ne zaman açılacağı ise belli değil. Bölgede çok sayıda satılık ve kiralık otel duyumları alıyoruz. Özellikle sezon başında Rusya’da yaşanan ekonomik kriz ve ruble krizi sonrası azalan Rus turist sayısı son dönem yaşanan terör sorunları ve sınırımızda ve Suriye’de yaşanan gelişmeler ile daha da düşeceğe benziyor. Avrupalı turist de bu gelişmelerden endişeli görünüyor. Sektörde yeni Pazar arayışları ve tanıtım çalışmaları ise sürüyor. Bunun yanında yaşanan fazla yatak kapasitesi de turizmi etkileyen bir başka sorun” dedi.

unnamed (3)

2016 Antalya’nın yılı olacak!
Antalya’nın turizmdeki yerini de değerlendiren Halil Öncü, “ Tüm olumuz gelişmelere rağmen Antalya son dönem yaşanan gelişmeler ile dikkat çekiyor. EXPO 2016 Antalya için bir şanstır ve bunu iyi değerlendirmelidir. Kısa bir süre önce NATO zirvesinin ve Turizm Bakanları toplantısının Antalya’da gerçekleştirilmesi, Antalya’nın güçlü şehirler Birliği Üyesi olması ve dünyada çiçek açan şehirler arasında yer alması tanıtım açısından önemlidir. 2016 yılı içerisinde EXPO ile birlikte G20 Zirvesinin de Antalya’da yapılacak olması gözleri buraya çevirmektedir. Bu gelişmeler ışığında söylenecek tek söz, eğer değerlendirebilirse2016 yılının Antalya’nın yılı olacağıdır” dedi.

Program Linki:
http://www.turizmdosyasi.com/STUDYO1-08.10.2015.mp3

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su