Haber Merkezi

Turist sayısı 2030’da 1,8 milyar kişiye ulaşacak

Turist sayısı 2030’da 1,8 milyar kişiye ulaşacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye Milli Komitesi Başkanı İclal Dinçer, 2010 yılında 1 milyar olan uluslararası turist girişlerinin 2020’de 1,6 milyar kişiye, 2030’da da 1,8 milyar kişiye ulaşacağının tahmin edildiğini bildirdi.

İclal Dinçer, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen ICOMOS Dünya Anıtlar ve Sitler Günü Adana Bölge Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, etkinliğin kentte gerçekleştirilmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Uluslararası düzeyde çeşitli düşünce ve eylemlerin bir araya geldiği ortamda kültürden de beklentinin yüksek olduğunu belirten Dinçer, şunları ifade etti:

KALKINMADA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE KÜLTÜRÜN ÖNEMİ

“Birçok ülke, kalkınmada sürdürülebilir turizmi benimsemekte ve bunun anahtarını da kültür olarak tanımlamaktadır. Uluslararası turizm hareketliliğinin 2030 yılında 1,8 milyara ulaşması beklenen bir ortamda, UNESCO’nun Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan Hangzhou deklarasyonunda, sürdürülebilir kalkınma politikalarının kalbine kültür yerleştirilmekte ve ‘kültür, değerler, sosyal bütünleşme, onur ve katılımın güçlü bir kaynağı olarak sürdürülebilirliği mümkün kılar’ mesajına yer verilmektedir.

GİDEREK BÜYÜYEN BİR HAREKETLİLİK

Dünyadaki toplam gayri safi milli hasılanın yüzde 10’u turizmden gerçekleşmektedir. Uluslararası ticaretin yüzde 7’si, hizmet sektörünün de 3’te 1’i turizm alanında gerçekleşiyor. 2010 yılıda 1 milyar olan uluslararası turist girişlerinin 2020 yılında 1,6 milyar kişiye, 2030 yılında ise 1,8 milyar kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu giderek büyüyen bir hareketlilik.”

YENİ TURİST PROFİLİ, TEKİL VE ÖZGÜR OLANA İLGİ DUYUYOR

Dağılımlara bakıldığında 2015 yılında turizm hareketinin yüzde 51’inin Avrupa’ya, yüzde 24’ünün Asya’ya, yüzde 18’inin de Amerika’ya doğru olduğu görülmüştür. Yeni turist profili, tekil ve özgür olana daha çok ilgi duyuyor. İyi eğitim almış, sık seyahat eden, beklentisi ve talepleri daha yüksek olan, değer yargıları değişen bir turist profili, gelecek yılların biçimini çiziyor.”

DOĞRU PLANLANIRSA, TURİZM İYİ BİR ARAÇ OLABİLİR

İclal Dinçer ayrıca Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün kültürel mirasının, insanlık mirasının bir parçası olarak korunması gerektiğini ve doğru planlanırsa turizmin iyi bir araç olabileceğini kabul ettiğini dile getirdi. Katılımcılardan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ise, Türkiye’nin kültür turizmi açısından çok değerli kaynaklara sahip olduğunu belirterek; “Bu potansiyeli doğru kullanmak, doğal ve kültürel çevreyi zedelememek, sağlıklı bir turizm gelişiminin temel kurallarındandır. Ülkemizin sahip olduğu dünya mirası alanları kadar kentsel, kırsal ve arkeolojik sitler de büyük ilgi çekiyor” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su