Haber Merkezi

Tarihi yapılar karekod ile tanıtılacak

Tarihi yapılar karekod ile tanıtılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Niğde’de tarihi yapılara takılacak karekod sistemiyle, eser hakkında bilgilere akıllı telefon aracılığıyla Türkçe ve İngilizce yazılı ve görüntülü olarak ulaşılabilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Selçuk Demirtaş, kent genelindeki kültür varlıkları hakkındaki bilgilere internet ortamından ulaşılması için proje hazırladıklarını söyledi. Kentte cami, mescit, kilise, bedesten, hamam ve çeşmeden oluşan 95 kültür varlığının en iyi şekilde tanıtılması, yerli ve yabancı turistlerin eserler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmesi için yeni uygulamanın hizmete sunulacağını dile getiren Demirtaş; “Akıllı telefonlar ile kültür varlıklarımıza yerleştireceğimiz karekod sistemiyle, o tarihi mekanın bütün özellikleri Türkçe ve İngilizce olarak, ilerleyen zamanlarda da diğer dillerde yazılı ve görsel olarak anlatılacak” açıklamasında bulundu.

karekod

SİSTEM HAVA KOŞULLARINDAN ETKİLENMEYECEK

İldeki tarihi yapıların tamamında bu hizmeti vermeyi planladıklarını bildiren Selçuk Demirtaş; “İlk olarak merkezdeki tarihi mekanlarımızdan başlayacağız. Haziran sonu itibariyle bütün kültür varlıklarımızda bu karekod sistemini oturtmuş olacağız. Bu sayede yanınızda başka bir kişi size anlatmadan, telefonunuzla karekodu okutturup, o tarihi mekan hakkında bütün bilgilere sahip olacaksınız” dedi. Demirtaş, tarihi yapıların girişine takılacak karekod sisteminin güneş ve yağmurdan etkilenmeyecek şekilde, yaldızlı levha üzerine monte edileceğini kaydetti.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su