Cenay Toprakkaya

Tarihi taş konaklar, yeni evli çiftlerin gözdesi

Tarihi taş konaklar, yeni evli çiftlerin gözdesi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde mübadele dönemi ve sonrasında çeşitli nedenlerle yaşanan göç sonrası boş kalan, sonraki dönemlerde tadilatı yapılarak turizme kazandırılan tarihi taş konaklar, yeni evli çiftlerin gözde mekanları haline geldi.

Güzelyurt’ta 1924 yılında mübadele nedeniyle Yunanistan’ın Kavala kentine giden Rumlardan kalan, bir kısmı da daha sonra yaşanan göç nedeniyle boşaltılan 25 konak, restore edilerek turizme kazandırıldı. Özellikle otantik yapısından dolayı balayı çiftleri tarafından yoğun ilgi gören konaklar, evliliğe ilk adımı atan çiftlere de doğal fotoğraf stüdyosu ortamı sunuyor.

taş konaklar

BALAYI ÇİFTLERİ YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Güzelyurt Kaymakamı Mehmet Göze, konu ile ilgili yaptığı açıklamada ilçenin zengin tarihi dokusuyla yıl boyu birçok turisti ağırladığını, başta Ihlara Konakları olmak üzere çeşitli tarihi konakların turizme kazandırıldığını aktararak; “Bunlar aktif şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle son dönemde ilçemizde balayı çiftlerinin yoğunlaştığı bir turizm çeşitliliği dikkati çekiyor. Balayı çiftlerimiz için yerel işletmeler tarafından civar ilçe, köy ya da şehirlere günübirlik veya 3-5 günlük turlar düzenleniyor. Şu an ilçede 250 yatak kapasitesindeki tarihi konaklar, bu turizm destinasyonunda hizmet veriyor. İlçemiz böylesine elit bir hizmetle turizm açısından daha iyi noktaya gelmiş durumda” dedi.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor