Cenay Toprakkaya

Sümela Manastırı, Ağustos 2018’de kapılarını açacak

Sümela Manastırı, Ağustos 2018’de kapılarını açacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İnanç turizmi açısından dünyanın sayılı mekanları arasında gösterilen Sümela Manastırı’nın yer aldığı Karadağ’ın eteklerinde, kaya kütlelerinin olumsuzluğa yol açmaması için yürütülen çalışmaların sonuna gelindi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca uygulanan kaya ıslahı ve restorasyon çalışması kapsamında ziyarete kapalı olan manastırın, ilk olarak kayaç yapısı incelendi ve hazırlanan rapor doğrultusunda uygulama çalışmalarına başlandı. Çelik halatlar yardımıyla dağa tırmanan endüstriyel dağcılar, hava şartları el verdiği sürece düşme riske taşıyan kaya parçalarını çeşitli yöntemler kullanarak tehlikeli olmaktan çıkarttı. Büyük ölçüde tamamlanan kaya ıslahı çalışmalarında son olarak bin 600 tonluk kayanın kırılması kaldı. Söz konusu kayanın da çeşitli yöntemlerle parçalanarak bulunduğu yerden alınmasıyla, manastırın bir bölümünün Ağustos 2018’de ziyarete açılması planlanıyor.

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu

GELECEK NESİLLERE DAHA KULLANILABİLİR BİR HALDE BIRAKILACAK

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Doğu Karadeniz’e gelen turistlerin uğrak mekanı olan Sümela Manastırı’nın kapsamlı restorasyon ve kaya ıslahı çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Kaya ıslahı çalışmalarında çok önemli mesafe alındığını dile getiren Ayvazoğlu; “Sümela Manastırı’nı inşallah 2018’in sonuna doğru tamamen ziyarete açacağız. Hedefimiz, manastırın şu ana kadar ziyaret edildiği birkaç nokta yerine gizli kalmış her noktasının gezilmesini sağlamaktır. O nedenle her noktaya girilebilen bir restorasyon gerçekleştiriyoruz. İnşallah manastırı, gelecek nesillere daha kullanılabilir bir halde bırakmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Sümela Manastırı

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor