Kadir Toprakkaya

SKAL İstanbul, Millennium Istanbul’da buluştu

SKAL İstanbul, Millennium Istanbul’da buluştu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

SKAL International İstanbul Kulübü’nün Mayıs ayı buluşması, Millennium Istanbul Golden Horn Hotel’de gerçekleşti. Sadece bir otel olmayıp çok farklı özellikleri barındıran konsept, konuklar tarafından büyük ilgi gördü.

Buluşmanın iki önemli konuğu da vardı. Turizm camiasının yakından tanıdığı, Anadolu Folk Topluluğu’nun kurucusu Göksenin İleri ve FIJET (Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu) Yönetim Kurulu Üyesi Delal Atamdede, yaptıkları konuşmalarda turizm adına son derece olumlu mesajlar verdiler.

“BÖLGENİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELİYORUZ”

Sektörün deneyimli isimlerinden Orhan Yeşerenyuva’nın genel müdürlük görevini üstlendiği Millennium Istanbul Golden Horn Hotel’in, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yenilenen Ayvansaray Türk Mahallesi’nde hizmet vermeye başladığı bilgisini konuklara aktaran Yeşerenyuva; “Otelimizin en önemli özelliği, bir tarafının boydan boya İstanbul surlarına dayanmış olmasıdır” dedi. Tesislerin İstanbul’un en değerli yerinde, 18 bin metrekare büyüklüğünde bir alana yayılmış olmasının büyük bir şans olduğuna dikkat çeken Orhan Yeşerenyuva; “Daha önceleri mevcut bulunan tarihi ahşap binaların restorasyonunun yapıldığı bir alanda 68 adet rezidans yer alacak. Otel bölümü ise 29 odalı olarak planlandı. Bünyemizde yer alacak kafeler, mağazalar ile Balat’tan Ayvansaray’a kadar uzanan bölgenin çekim merkezi haline geliyoruz” şeklinde konuştu.

GÖKSENİN İLERİ’NİN ANILARI RENK KATTI

Türkiye’ye gelen yabancılara yüzlerce kez gösteride bulunan Anadolu Folk Topluluğu’nun yanı sıra çeşitli televizyonlarda yaptığı “Adım Başı Tarih” isimli programla da büyük bir birikim sahibi olan Göksenin İleri, buluşmada paylaştığı anılarla konuklara günlerce sürecek tebessüm fırsatı sağladı. Bu paylaştığı anılar içinde biri vardı ki, bugün bile bazı şeyleri tekrar düşünmemiz gerektiği mesajını verdi. İşte o anı:

AYNI FOLKOR GÖSTERİSİ, AYNI ANDA SEKİZ KURUMA NASIL SATILIR?

“1985 yılının yaz aylarıydı. Karaköy Yolcu Salonu Taksi İstasyonu beni aradı ve ‘İlk gemi geliyor. Bir halk oyunları gösterisi yapalım’ dedi. ‘6 bin liraya yaparım’ dedim. Pazarlık ettiler, ben de ‘3 bin lira olsun’ dedim. Arkasından da İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü aradı; ‘İlk gemi geliyor. Ekip gönderelim, bir organizasyon yapalım’ dedi. Daha sonra bir deniz acentesi aradı, o da davet etti. ‘6 bin lira ama 4 bin olur’ dedim. ‘Yarın zaten oradayız’ desek hayali bitecek. ‘Tamam’ dedim. 2 bin lira kârda olduğu için kabul etti. Gemide 15 yolcusu olan bir acente daha aradı, o da davet etti. ‘6 bin ama sana 3 bin’ dedim. O da kabul etti. Böylece 8 kuruluşa ortalama 3-4 bin liradan ekibi sattık. Ertesi gün Karaköy’e gittik. Beni arayanlar sıralanmış, yan yana duruyorlardı. Durumu anlamasınlar diye yanlarına gitmemeye çalıştım. Güverteye yolcular doldu, biz iskelede gösteriyi yaptık. O gün jest olarak yaptığım bu kadar güzelliğin karşısında 20 bin lira kazanmıştım.”

DELAL ATAMDEDE: DEĞERLERİMİZLE DÜNYAYA AÇILACAĞIZ

Buluşmanın ikinci konuğu, FIJET Yönetim Kurulu Üyesi Delal Atamdede idi. Aynı zamanda kurumu Türkiye’de temsil eden ATURJET’in (Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) de başkanı olan Atamdede, yaptığı konuşmada “Dünya turizm profesyonelleri örgütü SKAL gibi bir kuruluşun FIJET ve ATURJET işbirliğinde çok önemli başarılara imza atacağına inanıyorum. Bunun ilk örneğini, geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da gerçekleşen FIJET Komite Toplantısı’nda yaşadık. Bu başlangıcı bundan sonra daha da geliştirerek sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

ATA EREMSOY: SKAL TÜRKİYE’NİN VİZYONUNU GENİŞLETİYORUZ

Etkinliğin konukları arasında, geçtiğimiz yıllarda SKAL Dünya Başkanlığı görevini üstlenen Hülya Aslantaş da vardı. Aslantaş, Anadolu Folk Topluluğu’nun Kurucusu Göksenin İleri’yi katkılarından dolayı verilmesi kararlaştırılan plaketi takdim ederken, kendisine teşekkürlerini de iletti. SKAL International İstanbul Kulübü Başkanı Ata Eremsoy ise; “Türkiye’nin tanıtımı için tüm kuruluşlarla işbirliği içerisinde olarak, SKAL Türkiye’nin vizyonunu genişletiyoruz” mesajı verdi.

SKAL Dünya Şeref Üyesi Somer Özkök ile camianın duayenleri arasında yer alan Hüseyin Kurtoğlulları da SKAL İstanbul’un Mayıs ayı buluşmasının konukları arasındaydı. Göksenin İleri, Hüseyin Kurtoğulları, Kadir Toprakkaya, Canan Toprakkaya, Delal Atamdede ve Somer Özkök…

SKAL International İstanbul Kulübü’nün etkinliğine, İstanbul’un diğer ucu olan Tuzla’dan da katılım oldu. Divan Asia Hotel Genel Müdürü Merve Kadıoğlu, 6 kişilik bir ekiple buluşmaya katılanlar arasındaydı.

Millennium Istanbul Golden Horn Hotel

Millennium Istanbul Golden Horn Hotel Genel Müdürü Orhan Yeşerenyuva’nın ev sahipliği yaptığı buluşmanın sonunda, konuklardan olumlu not alan servis ve mutfak ekibi salona çağırılarak kendilerine teşekkür edildi…

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor