Haber Merkezi

Sivas’ın turizmi masaya yatırıldı

Sivas’ın turizmi masaya yatırıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Paşabahçe Mesire Alanı Kütük Ev’de “Turizm Mastır Planı Projesi” toplantısı düzenledi. Toplantıya Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Valisi Davut Gül, Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, ilçe kaymakamları ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Sivas Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre toplantıda konuşan Vali Davut Gül, kentte turizm hizmetlerinde bazı eksiklikler olduğunu belirtti. Turizm alanında Sivas’ta çok büyük işler gerçekleştirildiğini aktaran Gül; “Önceki yöneticilerimiz ilimize önemli katkılarda bulundu. Ancak Sivas, hak ettiği yerde değil. Sivas’ın potansiyeli çok büyük, kat edeceğimiz çok yol var. Her şey yolundaymış gibi davranırsak bir adım ileri gidemeyiz” ifadelerini kullandı. Kente gelen ziyaretçi sayısının yetersiz olduğunu vurgulayan Vali Gül, şunları kaydetti:

sivasin-turizmi-masaya-yatirildi-2

TARİHİ KENT MEYDANI, TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ MEYDANLARDAN BİRİ

“Bizim bir meselemiz, bir derdimiz var, o da Sivas’ı en üst noktaya taşımak. Bu toplantı, onun çatı çalışması olacak. Bu ay içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın tabiat turizmi dediğimiz bir çalışması olacak. Ayrıca belediyemizle birlikte yaptıracağımız kurumsal kimlik çalışmamız da gerçekleşecek. Tarihi kent meydanımız, ülkemizdeki en iyi meydanlardan biri. Sırf bu meydan bile turizm için tek başına yeterli olur. Ulaşım problemimiz yok, hızlı trenimiz olacak, havayolu imkanımız var.”

ÖRNEK PROJELER HAYATA GEÇECEK

Sivas’ta turizm altyapısının hazırlanması gerektiğine işaret eden Vali Davut Gül, şöyle devam etti: “İlimizde örnek meydan projeleri hayata geçecek. Jandarma binasından Tugay’a kadar olan tescilsiz tüm binalar yıkılacak. Yaklaşık 180 bin metrekarelik bir alan ortaya çıkacak. Açık ceza evi restorasyonu yapılıp, müze haline getirilecek. Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Müdürlüğü yıkıldıktan sonra şimdiki meslek lisesinin olduğu alana, taş binadan sivil mimariye uygun yapılar inşa edilecek. Milli Eğitim Lojmanları yıkılarak peyzaj çalışması gerçekleştirilecek. Eski Numune Hastanesi’nin yerine örnek bir cami inşa edeceğiz. Bu proje kentimizin değerine değer katacak. Yıldız Dağı ile ilgili marka olan bir şirketle görüştük. Bu tesislere ulaşım noktasında çalışmalarımız sürüyor. Havaalanını terminale, şehre ve Yıldız Dağı’na bağlayan bir yol çalışması var.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su