Cenay Toprakkaya

Şerefiye Sarnıcı ziyaretçi akınına uğruyor

Şerefiye Sarnıcı ziyaretçi akınına uğruyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Tarihi ve kültürel mirası koruyacak projelere imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sekiz yıl süren titiz restorasyon sürecinin ardından gün yüzüne çıkardığı Şerefiye Sarnıcı, ziyaretçi akınına uğruyor. İstanbul’un 1590 yıllık tarihe sahip sarnıcına gösterilen yoğun ilgi üzerine açılış saati 10.00’dan 09.00’a çekildi, kapanış saati ise 19.00’dan 20.00’a uzatıldı.

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN İLGİ YOĞUN

Fatih ilçesi Piyer Loti Caddesi üzerinde bulunan ve Bizans İmparatoru II. Theodosius döneminde 428-443 yılları arasında inşa edilen Şerefiye Sarnıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek 24 Nisan 2018 tarihinde ziyarete açılmıştı. Tarihi sarnıç, açıldığı günden bugüne yurt içi ve yurt dışından çok sayıda ziyaretçi çekiyor. İnsanların yoğun ilgisi üzerine İBB iştiraki Kültür A.Ş, Şerefiye Sarnıcı ziyaret saatlerini uzatma kararı aldı. Böylece her gün sabah saat 10.00 olan açılış saati 09.00’a çekildi, akşam 19.00 olan kapanış saati ise 20.00’a uzatıldı.

KÜLTÜREL VE SANATSAL AKTİVİTELERİN GÖZDE MEKANI

Şerefiye Sarnıcı, tarihi ve kültürel değeriyle sanatseverlerin ilgisini çektiği gibi kültürel etkinliklerin ve sanatsal aktivitelerin de gözde mekanlarından biri oldu. Sarnıcın etkileyici atmosferi önce Ahmet Nejat’ın “Hiç Hali” başlıklı sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Ardından da 24 Ekim 2018 tarihinde kapılarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş’nin projelendirdiği, Süleyman Saim Tekcan’ın 30 yıllık heykel ve gravürlerinden oluşan “Atlar, Hatlar ve Süleymannâme” isimli sergisine açtı. Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in üstlendiği sergi kapsamında sarnıcın duvarlarıyla bütünleşen gravürler, suya yansıyan üç boyutlu çalışmalar ve bu çalışmaların duvarlarla örtüşen gölgeleriyle oluşan görüntüler, ziyaretçilere benzersiz bir sergi deneyimi yaşatıyor.

Şerefiye Sarnıcı

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su