Haber Merkezi

Sarıkamış’ta Kış Turizmi Çalıştayı

Sarıkamış’ta Kış Turizmi Çalıştayı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kafkas Üniversitesi Sarıkamış Turizm Fakültesi ile Sarıkamış Meslek Yüksekokulu tarafından Serhat Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenen Kış Turizmi Çalıştayı’nda önemli projeler masaya yatırıldı.

KAÜ Turizm Fakültesi Dekan Vekili ve Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Karabayır, ilk defa yapılan Kış Turizmi Çalıştayı’nda Sarıkamış’ın turizm potansiyeli açısından mikro ve makro düzeyde sahip olduğu fırsatlar, sorunlar ve ivedi olarak alınması gereken önlemlerin ortaya çıkarılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

TURİZM MASTER PLANI REVİZE EDİLMELİ

Sarıkamış’a özgü turizm master planının revize edilerek yeniden hazırlanması ile kamu ve özel sektörden tüm paydaşların ortak bir plan dahilinde hareket etmesi gerektiğini belirten Karabayır; “Paydaşlar arasındaki koordinasyonun sağlanabilmesi için Sarıkamış destinasyon yönetiminin yeniden gözden geçirilmesi ve işlerlik kazandırılması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tanıtım stratejilerinde yerel ortaklarıyla daha iyi iletişim kurarak, yerelin ihtiyaçları ve hedef kitlenin de dikkate alınmasıyla tanıtım faaliyetlerine, sosyal medya ve diğer iletişim kanallarında daha fazla yer verilmesi konuları tespit edildi” şeklinde konuştu.

Kış Turizmi Çalıştayı

ZAMAN KAYBETMEDEN ÇALIŞMALARA BAŞLANACAK

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Karabayır, turizmin 12 aya yayılması ve alternatif turizm faaliyetlerinin de değerlendirildiğini hatırlatarak; “Turizmin tüm yıla yayılabilmesi için spor turizmi, sağlıklı yaşam turizmi, ekoturizm, biyoçeşitlilik, yayla turizmi, inanç turizmi, tarih ve kültür turizmi gibi ürün çeşitlendirmelerinin yapılması, Sarıkamış kent merkezinin turistik bir kente yakışır şekilde yeniden tasarlanarak alternatif eğlence merkezleri, hediyelik eşya dükkanları ve alışveriş merkezlerinin kurulması, kent merkezi ve turizm alanı arasındaki bağların güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu yapılan tespitler kayıt altına alınmıştır. Önümüzdeki günlerde çalıştayda aldığımız bütün ortak kararlar kamuoyuna anlatılacak. Ardından üniversite, kamu kurumları, yerel yönetimler ile STK ve turizm işletmecileriyle birlikte zaman kaybetmeden çalışmalara başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su