Haber Merkezi

7 asırlık “ağlayan ardıç” turizme kazandırılacak

7 asırlık “ağlayan ardıç” turizme kazandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan 7 asırlık “ağlayan ardıç” ağacı, turizm potansiyelini canlandırmak ve geliştirmek amacıyla proje kapsamına alındı. Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada “Ardıç ağacı Karasu turizmi için önemli bir potansiyeldir. Belediyemizin öncülüğünde yeni bir proje kapsamında tanıtılıp, korunacak” dedi.

Başkan İspiroğlu, yakın bir zamana kadar ağacın bilinmediğini ifade ederek; “Belediyemiz tarafından hazırlanan projede, 3 bin dönümlük tarihi mezarlığı ve burada bulunan mezar taşlarını tercüme ederek, bir araya toplamak istiyoruz. Bu taşların tercümeleri de yanlarında yazacak. Burada keşfettiğimiz yaklaşık 700 yıllık ağlayan ardıç ağacını turizme kazandırıp, yerli ve yabancı ziyaretçilere açacağız” diye konuştu.

ağlayan ardıç

BÖLGEDE KAZI YAPILAN YERLERDE MEZAR TAŞLARI ÇIKIYOR

Sakarya’nın yerel tarihi üzerine araştırmalar yapan yazar İrfan Nişancık da bölgede eski mezarlar olduğunu dile getirerek; “Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nden gelen yetkililer, ağacı inceleme fırsatı buldu ve yaptıkları araştırmaya göre 700 yıllık bir ağaç olduğunu söylediler” şeklinde konuştu. Bölgede kazı yapılan her yerde mezar taşlarının çıktığını anlatan Nişancık, şunları söyledi:

TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKEBİLECEK BİR YER

“Mezarlığın etrafında gezerken çam ağaçlarının ortasındaki ardıç ağacı dikkatimizi çekti. Ağacın gövdesinde akmalar vardı. Bilindiği gibi ardıç ağacı, bazı dinlerde kutsal sayılıyor. Ağacın kutsal olması ve mezarlıkta yetişmesi bize ilginç geldi. Dikkatimizi çekti ve gözlemler yaptık, çevresini gezdik. Burada hicri 1120 tarihli mezar taşları bulduk. Burası özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek bir yer. Bizler de turistlerin gelmeleri için birtakım çalışmalar yapıyoruz.”

sakaryada-aglayan-ardic-turizme-kazandirilacak-1

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su