Kadir Toprakkaya

Sağlık turizminde Avrupa’nın başkenti olacağız

Sağlık turizminde Avrupa’nın başkenti olacağız
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kaliteyi ve hizmeti fark eden Avrupalı rotayı Türkiye’ye çevirdi. Ortadoğu ve Türki cumhuriyetleri referans oldu, Avrupalı sağlıkta rotasını Türkiye’ye çevirdi. Devletin desteğini dearkasına alan Türkiye’nin önemli sağlık turizmi merkezleri TEMOS 5’e çıkarma yapacak

Türkiye, sağlıkta yakaladığı büyük başarıyı Avrupa’ya pazarlamaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı bu konuda Sivil Toplum Kuruluşları’na ve sağlık turizmi hizmeti veren kuruluşlara tam destek veriyor.Sağlık turizmi potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi için kolları sıvayan Turk Health Tourism, AB üyesi ülkelerde yıllardır tedavi olmak için sıra bekleyenlerin Türk hastanelerine yönlendirilmesi için çaba harcıyor.

Turk Health Tourism Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Acıkök sadece AB vatandaşlarının değil, Avrupa’da yaşayan 6 milyon vatandaşımızın da sağlıkla ilgili sorunlarının çözümü için Türk hastanelerinin artık daha fazla öne çıktığını söyledi. Acıkök, AB ülkelerinde yaşayan 20 milyondan fazla Müslümanın sağlıkla ilgili problemlerinde Türk hastanelerini tercih edebileceğini söyledi.

125

ALT YAPIMIZ AB STANDARTLARINA UYGUN

AB üyesi ülkelerin vatandaşları ile Türk vatandaşlarının kendi ülkelerinde sağlığa erişim bağının dengelendiğini belirten Turk Health Tourism Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Acıkök, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından hazırlanan 2013 Türkiye Sağlık Raporu verilerine göre Türk vatandaşlarının sağlığa erişimi Almanya, Fransa ve İngiltere’nin oranlarına son derece yakın. Arada yüzde 1 oranında bir sapma var. Türkiye’nin son yıllarda sağlık sektörüne yaptığı büyük yatırımlar

Türk halkının sağlıklı, kaliteli yaşam standartlarını oldukça yükseltmiştir. Sağlığa erişim konusunda Avrupa’nın en iyi ülkesi olarak İngiltere 4.14 puanla ilk sırada yer alırken, İkinci sırada Almanya 4.41, 3. sırada Fransa 4.19 bulunmakta, Türkiye ise 3.76 ile Avrupa ülkeleri içerisinde 4. sırada bulunmaktadır. Sağlık sisteminde yapılan köklü reformları artık karlı yatırımlara dönüştürmeliyiz. Sağlık turizminde AB ülkeleri ülkemiz hastaneleri için büyük bir pazar olarak görülmeli” dedi.

30 MİLYON TURİST YERİNE 1 MİLYON HASTA YETER

Acıkök, sağlık turizminin önemini anlatırken şu tespitlere yer verdi. YASED’in araştırmasına göre dünya sağlık turizmi bütçesi 2013 yılında 100 milyar doların üstüne çıktı. Aynı rapora göre Türkiye bu potansiyelde yükselen Pazar. Türk hastaneleri kalite açısından AB standartlarını çoktan geçti. Fiyat konusunda ise ameliyatlar, tedavi ve bakım ücretleri ise bazı alanlarda yüzde 75 daha ucuz. ABD’de 129 bin dolara yapılan Koroner Arter Bypass ameliyatını Türkiye’deki hastanelerde 11 ile 15 bin dolara rahatlıkla yaptırılabiliyor.’

Avrupa’nın en büyük sağlık turizm fuarı olarak bilinen TEMOS 5’e katılmak üzere Almanya’ya gitmeye hazırlanan Turk Health Tourism Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Acıkök “Bu fuar 5 gün sürecek, ülkemizin sağlık turizmi alanındaki potansiyelini bütün gücümüzle ortaya çıkaracağız” dedi.

SAĞLIK TURİZMİNİN KATMA DEĞERİ DAHA YÜKSEK

Her yıl daha fazla turist gelmesi için büyük bir çaba harcandığının altını çizen Acıkök şunları söyledi: “30 milyonun üstünde yıllık turist sayısı turizm gelirimizi beklediğimiz ölçüde artırmıyor, ancak sağlık turizmi için 1 milyon kişinin gelmesi 30 milyon turistten daha fazla kazandırıyor. Turizm merkezlerinde son yıllarda oluşturulan alternatif SPA tesisleri, tüp bebek merkezleri, diyaliz merkezleri, diş hastaneleri, güzellik, cilt bakım merkezleri bile sağlık turizminin en önemli ayaklarını oluşturuyor. Sağlık Bakanlığı’nın verdiği destekle bu yıl Türk Sağlık Sistemi’nin tüm dünyada tanıtımını yapıyoruz”

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA TEŞEKKÜR

Turk Health Tourism Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Acıkök, ‘Sağlık çalışanlarına yabancı dil eğitimi verilmesi’ konusundaki teklifine Ankara’nın verdiği mesajın kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek “Türkiye’de sağlık çalışanlarının yabancı dil eğitiminden geçirilmesi konusunda yaptığımız çağrıyı Sağlık Bakanlığı kabul etti. Bakanlığın bu konudaki tutumu bize hem cesaret hem de moral verdi” diyerek dil eğitimi konusunda hazırladıkları projeyi yakında Bakanlık yetkililerine teslim edeceklerini söyledi.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor